30 Јуни, 2022
0.0324

ЏАФЕРИ ЗА СПОРОТ СО ГРЦИЈА: Подготвен сум да се вклучам во решавање на проблемот со името

Објавено во: Македонија 14 Мај, 2017

Добивај вести на Viber

Претседателот на Собранието Талат Џафери изјави дека не ја исклучува можност да се вклучи во решавање на спорот кој го има Македонија со соседна Грција околу името на државата.

„Ако надлежните институции сметаат дека е неопходно вклучување на претседателот на Собранието во процесот на преговарање, разговарање и изнаоѓање соодветно решение околу тоа прашање зошто не би“, рекол Џафери.

Тој напомена дека тој е претставник на официјална државна институција, Собранието на Македонија и дека во тој контекст во крајно можно решение би било нормално да биде вклучен и парламентот, имајќи предвид дека одредени одлуки секако минуваат низ парламентарна процедура.

На прашањето како го гледа начинот на кој би бил решен деценискиот спор на двете соседни земји околу името, тој рекол дека „како претседател на Собранието не би се впуштил во анализа на тоа прашање“.

Според неговите зборови постојат „надлежни институции кои го водат тој процес под покровителство на ОН“.

„Во тој контекст сувишно би било какво мое изјавување по тоа прашање“, рекол претседателот на  Законодавниот дом.

Можеби ќе ве интересира

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО