22 Август, 2019
0.0208

Филипче: Тодоров не ми е советник

Објавено во: Македонија 18 Јули, 2019


Министерот Венко Филипче демантира дека поранешниот министер за здравство Никола Тодоров е негов советник. Тој на фејсбук статус реагира на пренесена изјава од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој впрочем го тврди ова. 

„Во јавноста почна да се актуелизира и шири стара вест, која не е вистинита и е изјава на претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, објавена во април годинава како нова вест, дека наводно во Министерството за здравство како советник работи поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Веста е тогаш демантирана, но ќе повторам уште еднаш, Никола Тодоров не е советник во Министерството за здравство, стои во објавата од актуелниот министер.

Сепак во изјавата при гостувањето на ТВ21, Мицкоски вели дека Тодоров му бил неформален советник на Филипче, а не редовно вработен во кабинетот. Инаку додека министеруваше Тодоров, Филипче беше негов советник.


Можеби ќе ве интересира

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Во Тетово запленета голема количина марихуана

Во Тетово запленета голема количина марихуана

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

Голем пожар кај ветерниците во Богданци

Голем пожар кај ветерниците во Богданци