07 Јуни, 2020
0.0320

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Објавено во: Балкан 22 Април, 2019

По официјалните изборни резултати од првиот круг на претседателските избори од земјава, грчките медиуми најмногу акцент ставаат врз малиот процент на излезност на гласачите,но и врз малата разлика помеѓу бројот на гласови дадени за Стево Пандаровски и Гордана Силјановска Давкова.

„Победник, но на самиот раб е Стево Пендаровски“, „Северна Макеоднија ќе оди на втор круг за Претседател, на првиот круг победи неизлезноста на граѓаните“, „Изборен трилер во Скопје – Пендаровски и Силјановска скоро изедначени со гласовите“, „Претседатеслки избори во Скопје – неизлезноста и гласот на Албанците клучни за вториот изборен круг “, овие се само дел од насловите на грчките портали, за вчерашните претседателски избори во земјава.

Во грчките медиуми, исто така пишуваат дека голем дел од граѓаните не излегле на гласање, но и дека голем дел од поддржувачите на власта во земјава бојкотирале, односно не излегле на гласање или пак направиле неважечко лифче. 

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра