21 Април, 2021
0.0200

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

Објавено во: Балкан 06 Март, 2021

Еден од најуспешните хрватски стартапи, агенцијата Five, станува дел од меѓународната софтверска група Endava. Износот на трансакцијата е околу 250 милиони куни, или близу 35 милиони евра, што ја става ИТ компанијата со седиште во Загреб на списокот на најголеми дигитални аквизиции на хрватскиот пазар, објви Индекс.хр.

Five вработува 157 професионалци, имаат канцеларии во Бруклин, Њујорк и Загреб, а нивните клиенти се претежно од САД.

Компанијата е основана во 2005 година од Виктор Марохниќ, а подоцна му се придружија партнерите Лука Абрус и Свен Маручиќ. 

Вчера, Марохниќ објави статус на Фејсбук во кој ги опиша своите почетоци и возбуда околу аквизицијата.

„Сето ова сè уште изгледа нереално бидејќи пред само една година мислев дека ќе останам во оваа компанија цел живот, но по многу размислување, дискутирање и одмерување на различни опции, стана јасно дека оваа одлука е многу поразумна и многу подобро за сите“, рече тој.

Ден откако впечатоците малку стивнаа, Индекс.хр разговарале со Виктор Марохниќ, Лука Абрус и Свен Маручиќ.

Кои се впечатоците по преспиена (или непроспиена) ноќ?

Лука Абрус одговорил: Утрото не смени многу, продолжуваме со истото темпо како и порано. На ова гледаме навистина одлична можност за нашиот тим, за нас лично, и многу јасно ја гледаме вредноста што можеме да му ја донесеме на нашиот нов партнер Ендава. Затоа спиевме добро и мирно. Првата тивка ноќ по повеќемесечна напорна работа.

И покрај фактот дека Five е глобална фирма, повеќето луѓе, особено оние надвор од IT, навистина не разбираат за што точно станува збор Five. Кога луѓето што не знаат многу за ИТ ве прашаат што точно правите, како одговарате на нив?

извор и фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер