21 Мај, 2018
0.3170
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Како се живее денес во најсреќната земја на светот?

Објавено во: Стил 07 Февруари, 2018

Среќата е една од приоритетите на жителите на Бутан. 

Децении наназад во Бутан не постоеле телевизиски приемници, семафори, мобилни телефони, но можел да се пофали со културата која многу бавно се менувала. 

Бутан сè уште е недостапен за туристите, но не поради далечината, туку поради еколошки причини.

Денес сликата  е малку поразличнa и главниот град Тимбу е преполн со барови, додека младите сè повеќе го поминуваат времето во интернет - кафе каде играат насилни видео игри.

Иако сè уште нема сообраќајно светло, затоа што жителите протестирале откако властите објавиле дека имаат намера да постават семафор, факт е дека оваа изолирана будистичка земја сè повеќе се менува, а со менувањето доаѓаат и проблемите од современото време. 

Економијата на оваа земја вредна 2,2 милјарда долари, продолжува да се заснова на земјоделството, но мобилните телефони и телевизорите се присутни насекаде.

Можеби ќе ве интересира

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа

Прва фотка од невестата: Меган Маркл тргна кон катедралата, изгледа преубаво!

Прва фотка од невестата: Меган Маркл тргна кон катедралата, изгледа преубаво!

BBC откри какво ќе биде времето за кралската свадба

BBC откри какво ќе биде времето за кралската свадба

Редослед по минути: Како ќе се одвива кралската свадба?

Редослед по минути: Како ќе се одвива кралската свадба?

ДЕТАЛИ ЗА ВЕНЧАВКАТА: Утре стапуваат во брак принцот Хари и актерката Меган Маркл

ДЕТАЛИ ЗА ВЕНЧАВКАТА: Утре стапуваат во брак принцот Хари и актерката Меган Маркл

Милчо Манчевски повикува на аудиција за новиот филм

Милчо Манчевски повикува на аудиција за новиот филм