22 Септември, 2020
0.0427

ЌЕ СЕ ВРАТИ ЛИ ВО САЛА ДА ОПЕРИРА, ИЛИ ПАК ЌЕ СИ БИДЕ МИНИСТЕР - популарниот Филипче се облече во хируршка облека

Објавено во: Македонија 09 Август, 2020

Министерот за здравство во заминување, Венко Филипче, денеска на својот фејсбук профил објави фотографии од неговата примарна дејност, а тоа е неврохирургијата.

„Повторно во сала на операција. 

Утрово со колегите на Неврохирургија извршивме успешна операција кај дваесет и деветгодишна пациентка. Поради проблем со кичмата и неможноста од движење на ногата, неопходна и беше итна интервенција. По операцијата таа е во добра состојба и закрепнува“, објави Филипче за своите фанови на фејсбук. 

А она што како прашање нормално во овој период си го поставуваат граѓаните, е дали Филипче планира да и се врати на својата благородна професија - медицината, или, пак, доколку неговата партија, СДСМ, во чија предизборна кампања активно учествуваше, формира влада, ќе продолжи да ја извршува една од најтешките министерски функции, односно прв човек во здравствениот сектор.

Судејќи според неговите објави и посветеноста со која сега му пристапува на министерувањето, а особено во време на епидемија со коронавирусот, многу повеќе е за очекување дека и во следните четири години ќе го гледаме Филипче како министер за здравство.

Можеби ќе ве интересира

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Љупчо Палевски кажа кој наредил да го претепаат

Љупчо Палевски кажа кој наредил да го претепаат

Ќе се прави постмортен тест за украдениот пациент од Струмица

Ќе се прави постмортен тест за украдениот пациент од Струмица

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

РОДНИНА НА ПОЧИНАТО БЕБЕ БУРНО РЕАГИРАЛ: Спречен нов инцидент во струмичката болница

РОДНИНА НА ПОЧИНАТО БЕБЕ БУРНО РЕАГИРАЛ: Спречен нов инцидент во струмичката болница

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украден мртовец во Струмица, а младо моче почина од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украден мртовец во Струмица, а младо моче почина од коронавирусот

ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО СТРУМИЦА: Дваесетина луѓе го однеле мртовецот сосе креветот

ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО СТРУМИЦА: Дваесетина луѓе го однеле мртовецот сосе креветот

Еве како изгледа пешачката зона покрај Вардар денес

Еве како изгледа пешачката зона покрај Вардар денес

ЦРН БИЛАНС: Досега 700 граѓани починаа од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Досега 700 граѓани починаа од коронавирусот