21 Јануари, 2019
0.5528
    ALK 8300.23    -0.01%     BGOR 270    -5.26%     GECK 500    0%     GECT 500    0%     GRNT 824.4    -0.07%     KMB 5300.24    -0.37%     MPT 49500    -1%     MTUR 5000    -0.99%     OHB 6650    0.77%     OKTA 4550    1.11%     RMDEN17 97.7    0.18%     RZLE 19    0%     RZLV 80    9.59%     SIL 70    0%     TEL 302    0%     TTK 1347.72    -0.17%     UNI 2209    2.98%

Колку заработи ФК „Вардар“ во својата најуспешна сезона?

Објавено во: Економија 13 Јуни, 2018

Добивката на „Вардар“ во најдобрата  сезона во 70 годишната историја е 800.000 евра. Сите приходи на „Вардар“ во 2017 година, во која го направи најголемиот успех во историјата на македонскиот клубски фудбал – играше во групи во Лига Европа, изнесуваат над 6 милиони евра и 60 отсто од нив се пари од УЕФА кои ги доби благодарејќи на пласманот во таа лига

Македонската фудбалска гордост, како што знаат да го кажат спортските коментатори, фудбалскиот клуб „Вардар“ лани ја имаше најуспешната фудбалска сезона во својата 70 годишна историја. „Вардар“ лани за прв пат во својата историја успеа да се пласира во група во лига Европа континентално натпреварување што по својот ранг е на второ место веднаш по најквалитетната светска лица –европската Лига на шампиони.

„Вардар“ во својата најуспешна сезона остварил приходи од вкупно 375,2 милиони денари односно над 6 милиони евра и во споредба со 2016 година, лани неговите приходи од продажба биле поголеми за 2,3 милиони евра односно за 60 отсто.

Расходите на „Вардар“ лани биле 302,3 милиони денари и клубот финансиската година ја завршил со добивка од 48,7 милиони денари односно околу 800.000 евра. Тоа во споредба со 2016 година е неспоредливо подобар резултат кога добивката била 512.000 денари.

Најголеми приходи од донација од УЕФА

Лани најмногу пари „Вардар“ земал од УЕФА и тоа 224,6 милиони денари односно 3,63 милиони евра што е 60 отсто од сите приходи на друштвото. Во споредба со 2016 година, лани „Вардар“ од УЕФА добил 4,5 пати повеќе пари и тоа е сумата што ја добил како поддршка заради поминатите елиминации и пласманот во група во Лига Европа. Втора по големина приходна ставка се парите добиени од спонзорства кои изнесуваат 83,6 милиони денари и во споредба со 2016 година се повеќе од преполовени затоа што тогаш изнесувале 175,2 милиони денари.

Од телевизиските права на натпреварите во квалификациите и во Лига Европа „Вардар“ лани добил 42,9 милиони денари односно вкупно 700.000 евра. Во 2016 година „Вардар“ нема приходи по овој основ. 

Последна и најмала приходна ставка на „Вардар“ се продадените билети. Во достапните податоци пишува дека „Вардар“ нема приход од продажба на влезници за домашно првенство, но од продажба на билети за Лига Европа инкасирал 17,4 милиони денари и тоа е 13 пати повеќе од 2016 година. 

Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Еве колку можете да заработите во Германија

Еве колку можете да заработите во Германија

ВКРСТЕНО ИНТЕРВЈУ Азески: Владата киксна за персоналецот, Анѓушев: Подготвен сум да работам за ништо, ама не и да изгубам се

ВКРСТЕНО ИНТЕРВЈУ Азески: Владата киксна за персоналецот, Анѓушев: Подготвен сум да работам за ништо, ама не и да изгубам се

ТЕЖОК УДАР ЗА МАКЕДОНИЈА: Познато колку милиони ќе изгубат „Макстил“, „Арчелор Митал“, „ИГМ Трејд“, ФЗЦ „11 Октомври“ и „Металопромет“

ТЕЖОК УДАР ЗА МАКЕДОНИЈА: Познато колку милиони ќе изгубат „Макстил“, „Арчелор Митал“, „ИГМ Трејд“, ФЗЦ „11 Октомври“ и „Металопромет“

ПРЕСВРТ КАЈ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВА: Еве за колку ќе полните резервоари од денес

ПРЕСВРТ КАЈ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВА: Еве за колку ќе полните резервоари од денес

Работници со отказ биле најхрабри во пријавувањето на газдите за неисплатен К-15

Работници со отказ биле најхрабри во пријавувањето на газдите за неисплатен К-15

Македонија со тројца претставници во Давос

Македонија со тројца претставници во Давос

Анѓушев: Размислуваме за закуп на дел од нуклеарната централа „Белене“

Анѓушев: Размислуваме за закуп на дел од нуклеарната централа „Белене“

Одобрена продажбата од Албанија на Комерцијална банка АД Скопје на Тирана Банк

Одобрена продажбата од Албанија на Комерцијална банка АД Скопје на Тирана Банк

Највисоките облакодери изградени во 2018-та. Кина и Шенџен ја предводат листата

Највисоките облакодери изградени во 2018-та. Кина и Шенџен ја предводат листата