26 Јули, 2021
0.0291

Ме гледаше во очи и ми кажа дека ќе ја убие - СТРАШНА ИСПОВЕД НА РОДИТЕЛИТЕ НА АНА КОЈА НАСТРАДА ОД ПОРАНЕШЕН ПОЛИЦАЕЦ

Објавено во: Балкан 17 Јуни, 2021

Родителите на Ана Илиќ (34) од Ваљево, мајка на две малолетни момчиња, која беше убиена на 17 мај од нејзиниот поранешен емотивен партнер, полицаецот Марко М. (52), кој потоа изврши самоубиство, се очајни бидејќи, како што велат, никој не ги сфатил сериозно заканите со смрт.

Точно еден месец по убиството, родителите на Ана, Зорица и Милош Богишевиќ решија во драматична исповед да раскажат каков пекол поминала нивната ќерка две години.

Таа и Марко, како што велат, биле во емотивна врска неколку години, па затоа и се развела, очекувајќи дека и тој ќе го стори истото. Меѓутоа, кога сфатила дека тој и дава лажни ветувања, решила да го напушти, што го стори на почетокот на 2019 година. Нејзината мајка Зорица потоа отишла да разговара со него, со цел да апелира до него да се разделат во мир.

„Се гледавме во очи. Во очи му реков дека сега кога нема ништо меѓу нив и дека врската е завршена, тој треба да ја остави да го продолжи животот, да ги воспитува синовите и да се врати кај сопругот. Пелтечејќи од бес, ме гледаше во очи со омраза и ми се закануваше со прст, одговарајќи ми ‚Госпоѓо, ја учите погрешно, и го кршите вратот, таа не смее да се врати кај сопругот затоа што ќе ја убијам на прагот!' “ Јасно ми беше дека моето дете имало работа со психопат кој не размислува ниту за своите, а камоли за нејзините деца“, вели Зорица.

Од тој момент започна двегодишно прогонство, при што, како што изјави мајката на убиената, „Марко буквално знаеше каде оди Ана и што прави 24 часа“. 

Токму поради набљудувањето на секој чекор, додека заминуваше и се враќаше од работа или го носеше нејзиниот помал син од градинка, Ана поднесе пријава за прогон против него во декември 2019 година. Тој беше уапсен и предаден на Основното обвинителство, кое побара притвор. Сепак, судот во Ваљево го отфрли како „неосновано барање“, со образложение дека „осомничениот сторил кривично дело прогон, што е неопходна, но не и доволна причина да му се изрече мерка притвор“. Наместо тоа, му беше забрането да се приближува на помалку од 500 метри и да комуницира со Ана.

„Тоа не го спречи да ја прекрши мерката, доаѓајќи во нејзиниот стан пеш и со автомобил да стои таму или да оди, или да испрати заеднички пријатели да разговараат со неа ‚за да се смири'. Тој буквално им рече на сите да и кажат дека тој ќе ја убие ако не се врати кај него, се закануваше дека ќе и „суди“ само ако се осмели да има друг маж ... Сето тоа беше пренесено на мојата ќерка, но таа сметаше дека тој нема физички да ја повреди, велејќи „тој нема срце за тоа“, се сеќава Зорица низ солзи.

Настанот на 30 јануари годинава, сепак, покажа дека Марковиќ е сериозен во реализацијата на своите закани.

Повеќе детали читајте на Курир.рс

Извор и фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција