28 Март, 2020
0.0262

Мицкоски: Заев се ослободува од поткуп

Објавено во: Македонија 16 Февруари, 2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека ова е време кога екс премиерот Зоран Заев се ослободува од поткуп. 

„Гледаме како премиер се фали дека спонзорирал и знаел за рекет машинеријата на Јовановски, кога осудени криминалци се пуштаат на слобода. Кој одговараше овие три години додека Заев е премиер? Криминалците направија сојуз со власта, слугите на Заев си ги заштитија бизнисите преку тоа партнерство“ - рече на денешната прес-конференција  Мицкоски.

Нема правда ниту мир, додава тој и наведува дека избега Игор Спасов од затвор, родителите за убиените на Смилковско езеро не ја дознаа вистината како што ветуваше Заев. 

„Вратите на Европската Унија не само што не ги отворија, туку со неправдите не оддалечија. Секој ден сме се подалеку зошто немаат ниту една вредност која е европска“, додава Мицкоски. 

Вели дека овие три години владеење на СДСМ беа исполнети со нереализирани ветувања. 

Мицкоски држеше прес-конференција по усвојувањето на Законот за ЈО во Собранието, пред да се распушти. 

Шефот на државата, Стево Пендаровски ги потпиша Указите на законите кои се изгасани денеска во Собранието. 

Можеби ќе ве интересира

Општина Битола: Да нема фобија против изолираните од Малта

Општина Битола: Да нема фобија против изолираните од Малта

Се гради монтажна болница со 130 кревети веднаш до Инфективна

Се гради монтажна болница со 130 кревети веднаш до Инфективна

Стевчо Јакимовски со погрдни зборови по Горазд Чомоски по интервјуто со Мицкоски, ЗНМ со осуда

Стевчо Јакимовски со погрдни зборови по Горазд Чомоски по интервјуто со Мицкоски, ЗНМ со осуда

Заев: Избори во јули, август не е возможно

Заев: Избори во јули, август не е возможно

Помпео: Во понеделник знамето на Македонија за прв пат пред седиштето на НАТО

Помпео: Во понеделник знамето на Македонија за прв пат пред седиштето на НАТО

Османи: Ако треба ќе најдеме преговарач што е технички, непартиски

Османи: Ако треба ќе најдеме преговарач што е технички, непартиски

СТРАВ ОД КОРОНАВИРУС: Од Скопје заминале во викендички во Винце

СТРАВ ОД КОРОНАВИРУС: Од Скопје заминале во викендички во Винце

ПРИКАЗ ПО ОПШТИНИ: Во Карпош има најмногу заболени од Ковид 19

ПРИКАЗ ПО ОПШТИНИ: Во Карпош има најмногу заболени од Ковид 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија влезе во НАТО, за Шекеринска денот ќе остане во историјата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија влезе во НАТО, за Шекеринска денот ќе остане во историјата