28 Септември, 2022
0.0361

МОНСТРУМОТ ОД ЦЕТИЊЕ ЕДНА РАБОТА ГО РАЗЛИКУВА ОД ДРУГИТЕ МАСОВНИ УБИЈЦИ - познат детектив изнесе морбиден детаљ

Објавено во: Балкан 16 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Црногорската јавност бара Ненад Калуѓеровиќ, за кој се верува дека му пресудил на Вук Бориловиќ, масовен убиец од Цетиње, да биде ослободен од секаква одговорност, а истото го мисли и црногорскиот министер за полиција.

Што вели законот и каква е процедурата во вакви случаи? Да потсетиме, Ненад Калуѓеровиќ беше сослушан како граѓанин и му беше одземен пиштолот.

На оваа тема денеска во емисијата Пулс на Србија на ТВ Курир зборуваше Жарко Поповиќ, поранешниот началник на одделението за крвни деликти.

- Имаме два институти за тие кривични дела. Тоа е институт за неопходна одбрана и институт во последна инстанца. По завршувањето на сите истражни дејствија, обвинителот мора да види во врска со овој масакр дали имало елементи на неопходна одбрана или крајна неопходност - рече Жарко Поповиќ.

- Неопходна одбрана е одбрана неопходна за сторителот да спречи незаконски напад врз негов имот или од друго лице. Има два важни елементи – напад и одбрана – изјави Поповиќ.

Жарко Поповиќ потоа направи споредба на слични настани во Србија со масакрот во Цетиње.

- Убиството во Велика Иванча каде еден маж, затоа што со денови го викаа низ селото, дека жена му била ваква или онаква, земал оружје и одел од куќа до куќа на сите оние кои ја нарекувале така неговата сопруга ги убил. А потоа се обидел да се самоубие, а прво ги убил сопругата и детето. Имаме случај и во Јабуковац, кога маж, поради како што тврдеше влијанието на влашката магија, прво ја претепал сопругата, а потоа скокнал во бунар. Соседот го спасил, а тој ја грабнал пушката и тргнал низ селото убивајќи кој и да сретне. Тогаш министерот Јочиќ нареди да биде уапсен. Мислев тогаш, а и сега мислам дека е во ред. Да видам што го мотивирало тој човек, а не е криминалец. Овие споменати луѓе не се криминалци што го прават ова. Во Цетиње, за разлика од Велика Иванча и Јабуковац, човекот најпрвин го засолнил семејството во Херцег Нови, потоа се симнал во куќата на станарот, убил две деца и нивната мајка, а потоа ја наполнил пушката и го убил својот вујко, кумот, вкупно 10 души – рече Поповиќ.

Извор: Курир.рс

Фото: Принтскрин Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

СЛОБО ИМАЛ ДВЕ ЌЕЛИИ ВО ХАГ ВО КОИ НИ УПРАВНИКОТ НЕ СМЕЕЛ ДА ВЛЕЗЕ - стражарите занемеле кога после неговата смрт влегле внатре

СЛОБО ИМАЛ ДВЕ ЌЕЛИИ ВО ХАГ ВО КОИ НИ УПРАВНИКОТ НЕ СМЕЕЛ ДА ВЛЕЗЕ - стражарите занемеле кога после неговата смрт влегле внатре

ПРОТЕЧЕ ЕКСКЛУЗИВЕН ДОКУМЕНТ - ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЌЕ БАРА ОД ЕУ ДА ГИ ЗАПРЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО СРБИЈА - еве само под кој услов ќе продолжат

ПРОТЕЧЕ ЕКСКЛУЗИВЕН ДОКУМЕНТ - ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЌЕ БАРА ОД ЕУ ДА ГИ ЗАПРЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО СРБИЈА - еве само под кој услов ќе продолжат

Уште не може да се прогласи победа над короната: Српски епидемиолог вели дека ќе имаме уште еден бран, а еве каков ќе биде

Уште не може да се прогласи победа над короната: Српски епидемиолог вели дека ќе имаме уште еден бран, а еве каков ќе биде

Тројца Сиријци загинаа од гром во центарот на Софија

Тројца Сиријци загинаа од гром во центарот на Софија

ПОЖАР ВО ОСТРОШКИ МАНАСТИР, брзата интервенција на пожарникарите спречија пламенот да се прошири! (ВИДЕО)

ПОЖАР ВО ОСТРОШКИ МАНАСТИР, брзата интервенција на пожарникарите спречија пламенот да се прошири! (ВИДЕО)

СЕ ПОЈАВИ ТАЈНА ПРЕПИСКА: Еве како Звицер и уапсениот Вујотиќ планирале ликвидација на Вукотиќ

СЕ ПОЈАВИ ТАЈНА ПРЕПИСКА: Еве како Звицер и уапсениот Вујотиќ планирале ликвидација на Вукотиќ

ИЗБЕГНУВАЈТЕ НЕПОТРЕБНО ДВИЖЕЊЕ, жителите на соседна Грција добија пораки со предупредување за невремето

ИЗБЕГНУВАЈТЕ НЕПОТРЕБНО ДВИЖЕЊЕ, жителите на соседна Грција добија пораки со предупредување за невремето

Ердоган се закани: „Грција ќе одговара, тоа што го прават е провокација“

Ердоган се закани: „Грција ќе одговара, тоа што го прават е провокација“

Бугарин се обесил во училиште во Италија, го нашле додека имало гласање за избори

Бугарин се обесил во училиште во Италија, го нашле додека имало гласање за избори