27 Октомври, 2020
0.0254

Несторовска се враќа во МВР како државна секретарка, ќе се спаси ли од лажните мејлови

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2020

Магдалена Несторовска повторно ќе биде државна секретарка во Министерството за внатрешни работи.

Оваа информација денеска ја потврдија и од ресорот на Оливер Спасовски, откако Несторовска вчера била именувана од Владата.  

„На вчерашната седница, Владата на Република Северна Македонија, на предлог на министерот за внатрешни работи, ја именуваше м-р Магдалена Несторовска за државна секретарка во Министерството за внатрешни работи“, соопшти МВР.

Несторовска ја извршуваше истата функција и во периодот од 2017-2020.

Инаку, на Несторовска во тој период и се случија во два наврати и многу невообичаени настани. 

Од нејзината мејл адреса во МВР се испраќаа лажни покани. На крајот на јули годинава до повеќе адреси, меѓу кои и до медиумски куќи, дека се повикани во полиција.

Ова не беше прв пат да стигнуваат вакви мејлови. МВР демантираа дека ги испраќаат, односно дека се работи за лажни покани во кои е злоупотребен мејлот на МВР. 

Имено во април лани исто така Несторовска реагираше дека ова е фалсификат и дека се прави за да предизвика немир. Таа рече тогаш дека полицијата не повикува граѓани во полиција.

Добро утро, ова е да ве информираме дека сте поканети во полицијата на Република Македонија за тековна истрага за измама во банка. Детали за поканата можете да ги најдете во приложениот PDF документ. Оваа порака е последна покана затоа што ние ќе го извршиме вашето апсење ако не ја исполните оваа покана. Со почит, Магдалена Несторовска“, стоеше во мејловите.

Можеби ќе ве интересира

РЕШЕНИЕ НЕ СЕ НАЈДЕ: Операторите ги гасат сите странски и домашни програми

РЕШЕНИЕ НЕ СЕ НАЈДЕ: Операторите ги гасат сите странски и домашни програми

Мила Царовска: Актуелниот модел на настава останува до крајот на учебната година

Мила Царовска: Актуелниот модел на настава останува до крајот на учебната година

Ангеловски беше припадник на специјалците „Тигри“ и немаше други коморбидитети: Д-р. Неделкова за Фактор

Ангеловски беше припадник на специјалците „Тигри“ и немаше други коморбидитети: Д-р. Неделкова за Фактор

Заев ќе прави ПЦР тест иако немал директен контакт со Спасовски

Заев ќе прави ПЦР тест иако немал директен контакт со Спасовски

Деспотовски: Петмина од новите членови на УО на ФИТР веќе работеа со нас, тие не одлучуваат за грантовите

Деспотовски: Петмина од новите членови на УО на ФИТР веќе работеа со нас, тие не одлучуваат за грантовите

Лукаревска и Зеќири поднесоа оставки во Собранието

Лукаревска и Зеќири поднесоа оставки во Собранието

Почна со работа уште еден пункт за тестирање на ИЈЗ, дневно ќе се прават до 2000 теста

Почна со работа уште еден пункт за тестирање на ИЈЗ, дневно ќе се прават до 2000 теста

Хроничо болните да се ослободат од работа бара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Хроничо болните да се ослободат од работа бара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

По девет години деблокирани сите сметки и исплатени долговите на Општина Куманово

По девет години деблокирани сите сметки и исплатени долговите на Општина Куманово