07 Август, 2022
0.0182

Основач на ХДЗ убиен во БИХ

Објавено во: Балкан 04 Август, 2022

Добивај вести на Viber


Еден од основачите на хрватската партија ХДЗ од 1990 е убиен во престрелка во Груде, БИХ. 
Велимир Бушиќ е поранешен пратеник во општинското мостарско собрание, а тој е еден од двајцата убиени во синоќешната престрелка во Груде. Бушиќ беше и шеф на партискиот огранок во Груде, а во 2018 година ја напушти партијата по внатрепартиски конфликти. 
Во Херцеговина бил познат и како сопственик на компанијата Велбуш, која тргува со широк спектар на стоки од 1994 година. Информацијата за смртта на Велимир Бушиќ (60) за Klix.ba ја потврди актуелниот претседател на партијата Илија Цвитановиќ. 
„ За жал, информациите се точни. Велимир Бушиќ беше добар човек и би сакал да изразам сочувство до неговото семејство“, изјави Цвитановиќ. 
Пукањето и смртта на две лица се случиле синоќа два часа по полноќ за време на прославата по повод Св. Стјепан кога едно лице, кое седело во локално кафуле со пријатели, отишло дома да земе пушка и на враќање отворило оган при што убило две лица, а ранило уште две. 
Едниот повреден се здобил со полесни повреди, додека на другиот во СКБ Мостар му била ампутирана ногата. Покрај Велимир Бушиќ, убиен е и 34-годишниот Мате Гризељ, пишува Кликс. Според неофицијални информации, сите што синоќа биле во кафулето се соседи и пријатели, а зошто дошло до пукањето и која била причината за расправијата засега не се знае.


Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Ердоган потврди: Ќе плаќаме во рубљи

Ердоган потврди: Ќе плаќаме во рубљи

Меѓу загинатите во Хрватска три католички свештеници и шест калуѓерки

Меѓу загинатите во Хрватска три католички свештеници и шест калуѓерки

Германка загина во судар на два брода во Хрватска

Германка загина во судар на два брода во Хрватска

Возачот заспал, 11 починати и 34 повредени во автобуската несреќа во Хрватска

Возачот заспал, 11 починати и 34 повредени во автобуската несреќа во Хрватска