25 Април, 2018
0.0644

Паѓа невработеноста во Бугарија - колкав е бројот на невработени?

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2017

Во соседна Бугарија паѓа невработеноста. 

Стапката на невработеност во земјата е 6.8%. 

Невработеноста во Бугарија на годишно ниво се намалила за 1,6%, покажуваат податоците на Заводот за вработување. 

Во јуни во Заводот се регистрирани 224.000 лица без работа, што е речиси 10.000 помалку отколку во мај и 50.000 помалку во однос на истиот период минатата година.

На пазарот на трудот минатиот месец имало 19.000 слободни работни места, од кои на приватниот сектор отпаѓаат 80%.

Најголем број слободни работни места има во преработувачката индустрија, трговијата, угостителството, административните и помошните дејности, и градежништвото.

Можеби ќе ве интересира

Во Јужна Африка е убиен убиецот на Аркан

Во Јужна Африка е убиен убиецот на Аркан

Koлку терористи од Западен Балкан се во редовите на ИД?

Koлку терористи од Западен Балкан се во редовите на ИД?

Вучиќ вели дека на Србија и претстои тешка борба за независноста

Вучиќ вели дека на Србија и претстои тешка борба за независноста

Нов бран мигранти - ќе ја преплават ли Грција?

Нов бран мигранти - ќе ја преплават ли Грција?

ТРАГЕДИЈА: Дете падна од балкон и почина, по што мајката се самоуби

ТРАГЕДИЈА: Дете падна од балкон и почина, по што мајката се самоуби

Забранет влез за Вулин во Хрватска, Србија ќе врати со контрамерки

Забранет влез за Вулин во Хрватска, Србија ќе врати со контрамерки

Теодоракис бара Македонците да направат Меѓународен договор со ЕУ и НАТО

Теодоракис бара Македонците да направат Меѓународен договор со ЕУ и НАТО

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Над 39 повредени, регионот парализиран

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Над 39 повредени, регионот парализиран

Политиката на проширување на ЕУ дава резултати, топката е кај лидерите од Западен Балкан

Политиката на проширување на ЕУ дава резултати, топката е кај лидерите од Западен Балкан