27 Мај, 2022
0.0224

ПЕТКОВ ПРЕД ПОСЕТАТА НА СКОПЈЕ: Треба да ги исчистиме деструктивните сили и во Северна Македонија и во Бугарија, кои тежнеат кон назадување

Објавено во: Македонија 16 Јануари, 2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков кој во вторник пристигнува во Македонија на средби со новата Влада, во интервју за МИА  посочува дека доаѓа со конструктивен тон и подготвеност за нов почеток, кој ќе биде подинамичен, попрактичен, ослободен од досегашните декларативни заложби и насочен кон конкретните важни прашања.

Смета дека постојат деструктивни сили и во Северна Македонија и во Бугарија, кои тежнеат кон назадување и работат против добрососедството, за борбата против корупцијата во неговата земја, но и во еден поширок контекст во регионот на Балканот.

– Ние треба да ги исчистиме сите оние кои заработуваат на грбовите на нашите народи. Затоа што има една мала група на луѓе, кои преку корупцијата заработуваат на сметка на сите останати. И јас мислам дека тие се дел од деструктивните елементи кои се поврзани и кои го поставуваат прашањето дали е добро или не е добро добрососедството меѓу двете земји, вели Петков.

Целта на посетата, како што вели тој, е да се направи програма за средбите на тие работни групи, кои би се состанувале секоја од нив еднаш месечно, со што би се остварил напредок по сите прашања.

– Ние треба постојано да комуницираме, да напредуваме. Моите надежи се дека во следните месеци реално и тоа се обидувам да го договорам за време на нашата посета, кога ќе дојдам е да ги направиме тие пет работни групи – за економија, култура, инфраструктура, евроинтеграција и историја. Не сакам само политичарите да доаѓаат и да говорат, кога говорам за економија сакам да ги видиме сите наши фирми кои сакаат и имаат интерес за Република Северна Македонија, сите фирми од вашата земја, кои имаат интерес за Бугарија. На таа средба политичарите не се потребни, на таа средба се потребни луѓе, кои сакаат да работат, да прават бизнис заедно, додава Петков, кој напоменува дека тој лично како премиер не може да разбере како се уште меѓу Скопје и Софија нема директна авионска линија.


Можеби ќе ве интересира

Со нов Закон ќе се деполитизира администрацијата

Со нов Закон ќе се деполитизира администрацијата

Осомничените за измама при купување парцели за изградба на фотонапонски централи на распит во Кривичниот суд

Осомничените за измама при купување парцели за изградба на фотонапонски централи на распит во Кривичниот суд

Шаќири: Стручното образование обезбедува побрзо финансиско осамостојување

Шаќири: Стручното образование обезбедува побрзо финансиско осамостојување

Премиерот Ковачевски на гости кај игуменот на манастирот Св. Јован Бигорски, Епископ Антаниски г. Партениј

Премиерот Ковачевски на гости кај игуменот на манастирот Св. Јован Бигорски, Епископ Антаниски г. Партениј

Две лица уапсени поради киднапирање и закани упатени кон трето лице

Две лица уапсени поради киднапирање и закани упатени кон трето лице

ССМ: Бесими да си прочита што му е предвидено во Закон и во Колективен договор

ССМ: Бесими да си прочита што му е предвидено во Закон и во Колективен договор

ПЕЦАКОВ, КУЗЕСКА, МИТЕВА... „СЛОЖНО“ ВО АМЕРИКА - новите ѕвезди на политиката во Македонија се на студиски престој во САД

ПЕЦАКОВ, КУЗЕСКА, МИТЕВА... „СЛОЖНО“ ВО АМЕРИКА - новите ѕвезди на политиката во Македонија се на студиски престој во САД

18-годишник со „Пасат“ усмрти пешак

18-годишник со „Пасат“ усмрти пешак

СЕ ОГЛАСИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ: Голема грешка беше Договорот со Бугарија и формирањето на Мешовитата историска комисија

СЕ ОГЛАСИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ: Голема грешка беше Договорот со Бугарија и формирањето на Мешовитата историска комисија