21 Февруари, 2020
0.0189

Петровска: Непознато лице сакало да запали полициско возило и започнало престрелка

Објавено во: Македонија 20 Јануари, 2020

Дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска на денешната прес-конференција потврди дека непознато лице во Куманово сакало да запали полициско возило, а откако го затекнале полицајците сторителот отворил оган.

- Непознато лице сакало во Куманово да запали автомобил при што дошло до престрелка со полицајците. Во обид да избега, лицето започнало престрелка со полицајците. Во моментов се работи на истрагата, по што ќе има повеќе детали, рече Петровска.

Таа додаде дека останува на ставот дека Ристе Ставревски не треба да биде началник на СВР Скопје како назначен од техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

- И покрај одлуката на Државната изборна комисија, која се прогласи за ненадлежна, сметам дека не треба да се ангажира лице кое вршело предизборни притисоци. Но, на крајот секој си ја сноси политичката одговорност, рече Петровска, која односот со Чулев го оцени како коректен.

Сепак, дополнителната заменик-министерка предупреди на паралелни структури и рушење на принципот на хиерархија во МВР.

- Постои коректен однос со Чулев, но не отстапувам од кривичната пријава што ќе биде поднесена кога ќе биде подготвена, вели Петровска.

Таа најави дека наскоро ќе им биде исплатена бонус-платата која полицајците ја заработиле во 2019.
Можеби ќе ве интересира

КОКАИНСКА АКЦИЈА КРУШОПЕК: По распитот на приведените, истрага засега само за двајца

КОКАИНСКА АКЦИЈА КРУШОПЕК: По распитот на приведените, истрага засега само за двајца

СРЕДНОШКОЛЦИ БЕЗ ПРОБЛЕМ КУПУВААТ ЦИГАРИ - досега не е изречена ниту една казна

СРЕДНОШКОЛЦИ БЕЗ ПРОБЛЕМ КУПУВААТ ЦИГАРИ - досега не е изречена ниту една казна

Обвинителството бара притвор за увозникот на овошјето во чии банани е откриен кокаин

Обвинителството бара притвор за увозникот на овошјето во чии банани е откриен кокаин

ТРАГЕДИЈА ВО СТРУШКО: Жена загина откако врз неа паднало дрво

ТРАГЕДИЈА ВО СТРУШКО: Жена загина откако врз неа паднало дрво

ФОКУС НА ДЕНОТ: Koкаин е најден во магацин со банани, а грипот ја однесе и третата жртва

ФОКУС НА ДЕНОТ: Koкаин е најден во магацин со банани, а грипот ја однесе и третата жртва

ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Се стресе источниот дел

ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Се стресе источниот дел

КОМИСИЈАТА СЕ СОСТАНА: Разгледани 77 барања за издавање на пасоши

КОМИСИЈАТА СЕ СОСТАНА: Разгледани 77 барања за издавање на пасоши

Трета жртва на грипот: Расте и бројот на заболени

Трета жртва на грипот: Расте и бројот на заболени

АНАЛИЗА НА АНДРЕАС КЛУТ: Макрон бил неправеден кон Скопје и Тирана

АНАЛИЗА НА АНДРЕАС КЛУТ: Макрон бил неправеден кон Скопје и Тирана