12 Јули, 2020
0.0390

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

Објавено во: Балкан 22 Февруари, 2020

Хрватската писателка Ведрана Рудан остро реагираше на темата што ја разбранува хрватската јавност, односно изведбата на химната од страна на Јосипа Лисац на инаугурацијата на претседателот Зоран Милановиќ.

Откако славната уметничка претрпе многу навреди на своја сметка, Рудан реши да се осврне на овој настан и еве што напиша. 

"Јосипа Лисац ја отпеа хрватската национална химна. Денес, можеби некои луѓе знаат кои беа мажите во мантиите и оние во костумите кои стоеја и ги држеа своите раце на  срцето или на к **** додека Јосипа пееше. Имаше и две жени за кои набргу во Глорија ќе прочитаме со што не задолжиле.

Многумина од нас го научија текстот на химната одамна, но не ја разбираме содржината. Убава? Нашите? Херојскиот? Кој се грижи. Никој нормален не може да препознае „убаво“ и „наше“ и „херојско“ во ова во што сега живееме. Организаторот на фестивалот имал намера да го направи она што единствено било можно, а тоа е да го сврти вниманието од текстот - на гласот. Тој направи одлична работа. Конечно, сите во Хрватска знаат кој е Јосип Лисац. За десет години, само неколку ќе можат да ги препознаат луѓето што ја слушале Јосипа во непосредна близина“, напиша Рудан.

Можеби ќе ве интересира

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ХАОС ВO БЕЛГРАД: Демонстранти ја напаѓаат полицијата, едно лице е повредено со нож

ХАОС ВO БЕЛГРАД: Демонстранти ја напаѓаат полицијата, едно лице е повредено со нож

БЕЛГРАД: Демонстрантите почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание

БЕЛГРАД: Демонстрантите почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание

УНЕСКО, Грција и Русија се побунија за Аја Софија

УНЕСКО, Грција и Русија се побунија за Аја Софија