20 Јануари, 2020
0.0225

СЕ ТРЕСАТ ПОВЕЌЕ ЗЕМЈИ: Три земјотреси за половина час

Објавено во: Балкан 11 Декември, 2019

За половина час, три земјотреси ја погодија Турција. 

Тие биле проследени со повеќе афтершокови, објави „Дејли сабах“.

Првиот земјотрес од 5 степени е регистриран синоќа во 23.14 часот на 127 км југозападно од градот Бурса, а тој е почувствуван и во азискиот дел на Истанбул. Десет минути подоцна во истата област се случил и втор земјотрес со јачина од 4,5 степени.

Третиот земјотрес, од 4,4 степени, е регистриран 30 минути по првиот. Потоа се регистрирани повеќе дополнителни потреси од 1,9 до 4.5  степени по Рихтер.

Во близина на грчките острови Крит и Касос, пред полноќ е регистриран силен земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер.

Два слаби земјотреси денеска се регистрирани во соседна Албанија. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СЦЕНИ КАКО ОД АМЕРИКАНСКИ ФИЛМ: Сведоци за ликвидацијата на црногорскиот клан во Атина

(ВИДЕО) СЦЕНИ КАКО ОД АМЕРИКАНСКИ ФИЛМ: Сведоци за ликвидацијата на црногорскиот клан во Атина

Две жени во Србија го фатија крстот за Водици

Две жени во Србија го фатија крстот за Водици

Повторно силен земјотрес во Грција

Повторно силен земјотрес во Грција

(ФОТО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Вучиќ подготвува сарми

(ФОТО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Вучиќ подготвува сарми

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Силен земјотрес во близина на Закинтос

Силен земјотрес во близина на Закинтос

Грипот „коси“ во соседството, во Грција починале седум лица

Грипот „коси“ во соседството, во Грција починале седум лица

ГРЧКИТЕ ПАРТИИ СЛОЖНИ: Веројатно ќе ја имаат првата дама претседателка на државата

ГРЧКИТЕ ПАРТИИ СЛОЖНИ: Веројатно ќе ја имаат првата дама претседателка на државата

НЕМА ЛЕБ ВО ОВАА ЗЕМЈА: Секоја година се иселуваат по 55.000 луѓе

НЕМА ЛЕБ ВО ОВАА ЗЕМЈА: Секоја година се иселуваат по 55.000 луѓе