26 Април, 2018
0.0639

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Објавено во: Македонија 21 Март, 2018

Министерството за култура упати апел до граѓаните да не се вознемируваат бидејќи вечерва воопшто не се планирани никакви активности на плоштадот во центарот на Скопје и дека нема никаков план за рушење на споменикот на Александар Македонски.

Од министерството тврдат дека станува збор за ширење на лажни вести на социјалните мрежи со цел да се предизвика вознемиреност и тензии. 

„Почитувани сограѓани, немојте да потпаѓате под влијание на лажни вести дека се случува отстранување на споменици од Плоштадот Македонија во Скопје. На Плоштадот во Скопје не се планирани ниту се преземаат какви било физички зафати. Секоја друга поинаква информација е лажна вест“ велат од Министерство за култура.

На социјалните мрежи повеќе припадници на опозицијата упатија пораки на грижа дека токму вечерва може да се сруши споменикот на Александар Македонски во пресрет на утрешната посета на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас.

Изминатиот период македонското општество минува низ многу тензични моменти кои следат од изласувањето на законот за употреба на јазиците, а дел од опозиционерите не се контролираат во начинот на кој ги упатуваат критиките кон власта ширејќи национализам и параноични пораки за предавство. 

Исто така имаше и пораки на социјалните мрежи да се формираат стражи кои ќе ги чуваат спомениците од проектот Скопје 2014 со цел да не дојде до изненадно нивно рушење преку ноќ. 

Засега, таква одлука за спомениците кои во центарот на Скопје не се донесени иако има комисија која ја утврдува нивната законитост и дали сите предвидени процедури биле почитувани од страна на претходната власт. 

Можеби ќе ве интересира

Град Скопје бара магацин за споменици

Град Скопје бара магацин за споменици

СДСМ: Владата конечно ја враќа економијата на вистинска патека

СДСМ: Владата конечно ја враќа економијата на вистинска патека

Констатирана ниска култура и толеранција на социјалните мрежи во Македонија

Констатирана ниска култура и толеранција на социјалните мрежи во Македонија

Владата на Република Македонија со сите свои капацитети е во целосна функција и во служба за граѓаните

Владата на Република Македонија со сите свои капацитети е во целосна функција и во служба за граѓаните

ЏАФЕРИ НЕРВОЗНО ДО ЗАЕВ: Преземете мерки за однесувањето на министрите, последен пат кажувам

ЏАФЕРИ НЕРВОЗНО ДО ЗАЕВ: Преземете мерки за однесувањето на министрите, последен пат кажувам

Грабар-Китаровиќ по средбата со Иванов: Ќе сториме што и да е потребно за до јуни Македонија да добие датум за преговори

Грабар-Китаровиќ по средбата со Иванов: Ќе сториме што и да е потребно за до јуни Македонија да добие датум за преговори

ПОГОЛЕМА СВЕСТ: Амбасадори решија да го зачистат кејот на Вардар

ПОГОЛЕМА СВЕСТ: Амбасадори решија да го зачистат кејот на Вардар

ЈП Водовод и канализација: Прекинато водоснабдување на неколку места во Аеродром

ЈП Водовод и канализација: Прекинато водоснабдување на неколку места во Аеродром

Родителските школи даваат резултат

Родителските школи даваат резултат