16 Декември, 2018
0.3054
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Верните потрошувачи на Бимилк го запознаа производствениот пат на млекото

Објавено во: Мои пари 16 Ноември, 2018

Вчера, на 15.11.2018 година, Битолска млекара организираше „отворен ден“ за своите лојални потрошувачи и за сите заинтересирани граѓани со цел одбележување на Светскиот ден на квалитетот, кој оваа година се прослави на 8 ноември.

Големиот број посетители, како и студенти од Биотехничкиот факултет во Битола, имаа можност одблизу да го запознаат процесот на производство на млекото и различните млечни производи од портфолиото на Бимилк и истовремено да се едуцираат како вистински да го препознаат квалитетот што секојдневно го консумираат.


„Како лидери во млечната индустрија, наша обврска и должност е да ги едуцираме нашите потрошувачи и, всушност, целта на овој ’отворен ден‘ е да ги одговориме сите прашања и дилеми со кои би можеле тие да се соочуваат, со цел да ја зајакнеме и да ја одржиме нивната доверба“, изјави Александар Мано, директор на фабриката во Бимилк.

Меѓународниот ден на квалитетот секоја година се одбележува под различна тема, а годинешниот фокус беше ставен токму на „довербата“, во смисла градење и одржување доверба кон сите засегнати страни: клиентите, добавувачите, вработените, регулаторите, акционерите и општеството.


Токму во таа насока, пред своите верни потрошувачи, Бимилк транспарентно ја потенцираше улогата што ја игра во целиот процес на млекопроизводството.

„Под поимот ’квалитет‘, во Бимилк ги подразбираме сите процеси на работењето на компанијата, а Системите за управување со квалитетот се поставени на тој начин што ќе овозможуваат следење на сите процеси и активности, почнувајќи од самата набавка на сирово млеко, преку производство, па сè до дистрибуцијата и продажбата. Согласно стандардите што ги имаме имплементирано и сертифицирано, ние сме обврзани и со постојано унапредување на ефикасноста на тие системи, со цел да гарантираме квалитетен и безбеден производ“, додаде Мано.

За време на обиколката, потрошувачите имаа можност да ги дегустираат млечните производи, но и да го видат целиот производствен пат што го поминува млекото, почнувајќи од приемот на сирово млеко во млекарницата, преку хемиска и микробиолошка контрола во интерната лабораторијата, па сè до пакување на производите и нивно складирање во магацините пред тие да се најдат во продажните објекти.


Инаку, Бимилк соработува со повеќе од 1.400 фармери од цела Македонија и дневно преработува над 140.000 литри млеко, што компанијата ја позиционира на врвот на млечниот пазар во Македонија, секојдневно задоволувајќи ги потребите на повеќе од милион задоволни потрошувачи.


Можеби ќе ве интересира

Капитол мол го прославува својот 5ти роденден со забава за целото семејство

Капитол мол го прославува својот 5ти роденден со забава за целото семејство

AUTOBEST: OpelComboLife е "BestBuyCar" во Европа за 2019

AUTOBEST: OpelComboLife е "BestBuyCar" во Европа за 2019

ДРЖАВНА ВИДЕОЛОТАРИЈА ВО ХУМАНА МИСИЈА

ДРЖАВНА ВИДЕОЛОТАРИЈА ВО ХУМАНА МИСИЈА

НЛБ Банка со награда за „Сајт на годината“ за 2018 година во Македонија

НЛБ Банка со награда за „Сајт на годината“ за 2018 година во Македонија

ГРАД СКОПЈЕ И МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ ГИ НОСАТ „ПАРНИ ВАЉАК“ НА НОВОГОДИШНАТА НОЌ

ГРАД СКОПЈЕ И МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ ГИ НОСАТ „ПАРНИ ВАЉАК“ НА НОВОГОДИШНАТА НОЌ

И Гостиварчани добија Роса школо за родителство – донација на Пивара Скопје и Министерството за здравство

И Гостиварчани добија Роса школо за родителство – донација на Пивара Скопје и Министерството за здравство

Нова локација на КЕЦ на ЕВН Електродистрибуција - Кавадарци

Нова локација на КЕЦ на ЕВН Електродистрибуција - Кавадарци

ТВ извлекувањата на играта на среќа ЛОТО, од сабота - ќе се емитуваат на КАНАЛ 5

ТВ извлекувањата на играта на среќа ЛОТО, од сабота - ќе се емитуваат на КАНАЛ 5

ЗАПОЧНУВА ТРЕТИОТ СЕМИНАР „МАТЕМАТИКА И ПРИМЕНИ“!

ЗАПОЧНУВА ТРЕТИОТ СЕМИНАР „МАТЕМАТИКА И ПРИМЕНИ“!