26 Јуни, 2019
0.0219

(ВИДЕО) Охрид ги отстрани палмите по препорака на УНЕСКО

Објавено во: Македонија 24 Мај, 2019

Градот Охрид ги отстрани палмите долж крајбрежната ривиера на барање на УНЕСКО затоа што како „натрапници“ кои не припаѓаат во автентичноста на градот ги загрозуваат другите облици на живот..

- Тоа се растенија кои ја загрозуваат локалната автентична флора и фауна. Нивното отстранување не бара долго планирање и тоа можевме да го започнеме веднаш - рече Константин Ѓеорѓиевски, градоначаникот на Охрид.

Палмите важат за неавтохтони дрва за Охрид и не се вклопуваат во концептот на УНЕСКО, под чија културна заштита е градот. 

Во 2016 беа засадени 200 палми по цена од 500 евра по парче. 

На нивно место се засадуваат локални дрва, јасен и јавор.


Можеби ќе ве интересира

УТРИНСКИ ФОКУС: Нови министри од реконструкцијата на Влада - Од денес субвенции за електрични тротинети

УТРИНСКИ ФОКУС: Нови министри од реконструкцијата на Влада - Од денес субвенции за електрични тротинети

Од денеска пријавување за нови субвенции за електрични тротинети и велосипеди

Од денеска пријавување за нови субвенции за електрични тротинети и велосипеди

Шекеринска втор пат како „рамноправна“ во Брисел

Шекеринска втор пат како „рамноправна“ во Брисел

Министерката Сореиде денес во Скопје

Министерката Сореиде денес во Скопје

Првите тренинзи ни беа во парк, но испишавме историја: Приказната за македонскиот рагби клуб

Првите тренинзи ни беа во парк, но испишавме историја: Приказната за македонскиот рагби клуб

Денес нестабилно: Кога се очекува стабилизација на времето

Денес нестабилно: Кога се очекува стабилизација на времето

Тешка сообраќајна незгода кај Охрид: Има и повредени

Тешка сообраќајна незгода кај Охрид: Има и повредени

Арсовски: Ако не се смени начинот на владеење залудно е да се сменат и сите функционери

Арсовски: Ако не се смени начинот на владеење залудно е да се сменат и сите функционери

(ФОТО) Трајан Димковски се уште неизбран го испрати Љупчо Николовски од МЗШВ

(ФОТО) Трајан Димковски се уште неизбран го испрати Љупчо Николовски од МЗШВ