24 Септември, 2020
0.0175

(ВИДЕО) СЦЕНИ КАКО ОД АМЕРИКАНСКИ ФИЛМ: Сведоци за ликвидацијата на црногорскиот клан во Атина

Објавено во: Балкан 20 Јануари, 2020

Ден по свирепото убиство на двајцата водачи на така наречениот Шкаљарски клан од Котор, Стефан Стаматовиќ и Игор Дедовиќ во Атина, кафеаната „Воскопула“ пред која се ликвидирани е пуста. На стаклата на овој угостителски објекти може да се видат дупките од куршумите.


Единствените присутни пред кафеаната се новинарите кои прават репортажи за убиството кое одекна во медиумите на Грција, Србија и Црна Гора.

Двајцат водачи, Стаматовиќ и Дедовиќ  се ликвидирани синоќа околу 19 часот пред кафеаната каде што биле со семејствата. На пукањето биле присутни и децата.

Нападот е извршен за смао 30 секунди. Извршителите на кривичните дела брзо го напуштиле местото на злосторството и за сега им се губи секаква трага. Убиените водачи пак на Шкаљарски клан како што пишуваат медиумите од регионот биле во бегство.

ПУКАЊЕ КАКО НА ФИЛМ

Сведоците на пукањето раскажале за грчките медиуми дека сцените биле како во „американски филм“.

-Она што го доживеавме беше како во американските филмови. Одненадеж двајц амажи влегоа и почна пукањето. Рафалите беа незапирливи. Нивните деца врескаа. Еден од нив падна мртов од столицата-раскажал еден од очевидците за порталот Вима.

Порталот наведува дека во нападот учествувале четворица мажи, тројца помалди и еден околу 45 години. 


Тие според изјавите на сведоците, избегале со џип а полицијата трага за нив.

Атинската полиција истражува две можни сценарија: мафијашка пресметка и нарачано убиство.

Според официјални информации на Црна Гора, И.Д. бил осомничен како соучесник за обид за убиство на двајца Которци, заедно со Јовам Вукотиќ, шеф на Шкаљарски клан, кој е во притвор во Белград каде чека испорачување на Црна Гора.

Од друга страна црногорски Вијести пишуваат дека се смета оти убиените се ликвидирани во продолжение на пресметка меѓу црногорски криминални кланови кое трае од крајот на 2014.


Можеби ќе ве интересира

Босна доби нов град

Босна доби нов град

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос