22 Септември, 2020
0.0445

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

Објавено во: Балкан 08 Август, 2020

И покрај големиот број новозаразени во соседна Србија, властите се подготвуваат интензивно за почетокот на учебната година, истовремено нагласувајќи дека учениците не смеат да останат дома и во првото полугодие од 2020/2021.

Премиерката Ана Брнабиќ, најави дека одлуката за поаѓање на децата во школо ќе биде соопштена во понеделник, најдоцна во вторник, бидејќи во текот на овој викенд, членовите на Кризниот штаб ги усогласуваат деталите како ќе се одвива образовниот процес.

-По состаноците што ќе ги одржиме денеска и утре, ќе излеземе со јасни препораки веќе од понеделник. Ќе ги разгледаме убаво протоколите на Министерството за просвета кои се однесуваат на мерките за превенција од корона вирусот, како ќе бидат организирани часовите и колку би траеле, изјави Бтнабиќ.

Таа истовремено нагласи дека веќе се снимаат и часови за евентуална онлајн настава, за да, како што рече, школството биде подготвено за сите опции.


Можеби ќе ве интересира

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час