22 Ноември, 2019
0.0277

ЗНМ реагира до Берзата: Недозволиво е да се етикетира медиум

Објавено во: Економија 18 Октомври, 2019

Здружението на новинарите на Македонија испратилo допис до „Македонска берза АД Скопје“ во кој го осудува начинот на кој тие реагираат за објавена вест на порталот Фактор. 

Од ЗНМ велат дека им посочиле дека во реакцијата на Македонска берза воопшто нема демант на објавена вест на Фактор туку етикетирање на редакцијата. 

 „Тоа е недозволиво и неприфатливо во едно демократско општество и им препорачавме во иднина да не го практикуваат тој начин на комуникација. Исто така, беа известени дека доколку не се задоволни од начинот на кој известуваат новинарите, треба да ја следат добрата европска практика и да се обратат до саморегулаторните тела: Советот на честа при ЗНМ или пак до Советот за етика во медиумите на Македонија, стои во известувањето на ЗНМ.

Инаку Македонска берза во средата на својата интернет страница постави соопштение кое го испрати и до другите медиуми, во кое реагираше на текст објавен на порталот Фактор. Во реакцијата на која не и претходеше демант до нашата редакција, има дискредитации и етикетирања на медиумот, за што впрочем и регира ЗНМ.

Можеби ќе ве интересира

Сами ќе бираме од каде да купиме најевтина струја - преку алатката Switch.mk

Сами ќе бираме од каде да купиме најевтина струја - преку алатката Switch.mk

Колку К-15 треба да земете до крај на годинава

Колку К-15 треба да земете до крај на годинава

Џиновите од малата Виница лани направија приход од 124 милиони евра

Џиновите од малата Виница лани направија приход од 124 милиони евра

ИМА ЛИ ПРОПУСТИ КАЈ НЕКОЈА КОМПАНИЈА: Ќе се контролира како се чуваат државните нафтени резерви

ИМА ЛИ ПРОПУСТИ КАЈ НЕКОЈА КОМПАНИЈА: Ќе се контролира како се чуваат државните нафтени резерви

Извршители ја тероризираат пензионерката Надица: Казнета сум што не сакам да користам нешто уште од 2007

Извршители ја тероризираат пензионерката Надица: Казнета сум што не сакам да користам нешто уште од 2007

ДА СЕ РАБОТИ ПОМАЛКУ ОД 8 ЧАСА ДНЕВНО - Синдикатот бара европски услови, фирмите скептични

ДА СЕ РАБОТИ ПОМАЛКУ ОД 8 ЧАСА ДНЕВНО - Синдикатот бара европски услови, фирмите скептични

Кој заработува од сириската нафта?

Кој заработува од сириската нафта?

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

УЈП: Проверете си ги трансакциските сметки, следува исплатата на „Мој ДДВ“

УЈП: Проверете си ги трансакциските сметки, следува исплатата на „Мој ДДВ“