23 Октомври, 2017
0.6476
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

10 добри причини зошто квалитетните работници даваат откази

Објавено во: Финансии 06 Октомври, 2017

Дека една личност е на добра работна позиција не значи дека е среќна за тоа. За жал.

Понекогаш тоа е поврзано со ниските плати, понекогаш - со токсична средина на работното место, и доста често - со непродуктивна комуникација со шефот. Многу шефови или мислат дека парите можат да компензираат секакви други страдања, или пак веруваат дека како и да се однесуваат со потчинетите, тие нема да ја напуштат работата од страв да останат без примања. И во двата случаи добиваат демотивирани вработени, со кои нема како да се надеваат дека ќе постигнат големи успеси.

Од Forbes ги посочуваат десетте најчести причини поради кои квалитетни луѓе напуштат навидум добра работа.

1. Нивниот шеф целосно ги игнорира - знак дека неговата работа не ја доживува како доволно значајна.

2. Тие се уморни од ветувања кои никогаш не се исполнуваат.

3. Тие гледаат дека другите, помалку способни, добиваат повеќе почит и признание.

4. Жртви се на интриги, хипокризија или несоодветна корпоративна политика.

5. Им треба премногу време за да добијат одобрение за нивните идеи и иницијативи.

6. Сфаќаат дека нивниот шеф е заинтересиран само за придобивките што тој лично може да ги добие.

7. Убедени се дека нивната лојалност и напорна работа се земаат здраво за готово.

8. Тие нема што повеќе да научат од оваа работа.

9. Разбираат дека постојат места во нивната сфера кои нудат многу подобри услови и поголема разновидност на работа.

10. Се сетиле дека животот е краток, дека мора да се развиаат, да скокаат по повисоки ленти, да ризикуваат и да прават нешта кои ги прават среќни.

Можеби ќе ве интересира

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари