24 Септември, 2017
0.4310
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Андреј Ковачев порача дека Грција треба да направи отстапувања за Македонија

Објавено во: Балкан 11 Септември, 2017

Грција да ги направи своите отстапувања за Македонија да стане дел од НАТО, а потоа и од ЕУ, изјави бугарскиот европратеник, Андреј Ковачев непосредно пред Бугарија да го почне своето претседавање со Унијата.

Политиките кои ги спроведуваше власта предводена од Груевски се веќе минато и време е за градење на добрососетски односи,  вели европратеникот од ГЕРБ во интервју за ТВ Европа. Според него острата реторика од македонска страна е намалена и сега е време и Грција да го направи истото.

„Грчката страна сепак треба да ги направи своите отстапувања и Република Македонија да стане дел од НАТО било да е под името Поранешна Југословенска Република Македонија или под некое друго име, но тој процес мора да биде деблокиран. Јас разбирам, пред тоа беше политиката на Груевски и неговите постојани провокации“ – вели Андреј Ковачев, европратеник на ГЕРБ ЕНП.

Пред само два дена во Кавала бугарскиот премиер, Бојко Борисов во четири очи, но и во присуство на медиумите и јавноста му порача на грчкиот премиер, Алексис Ципрас дека земјата која Грција ја нарекува ФИРОМ за Бугарија е само Република Македонија.

„Истото го кажав во Скопје истото го имам кажано и на Вучиќ, и на косовскиот премиер. Што постигна Србија со Косово, или Косово соодветно. Или каков е просперитетот на тука кај вас Поранешна Југословенска Република Македонија за нас е Република Македонија. До каде водат тие спорови“ - рече Борисов. 

Борисов порача дека кога Европа е единствена тогаш има просперитет. 

Можеби ќе ве интересира

Момче направи масакр во кафуле во хрватскиот град Слатина

Момче направи масакр во кафуле во хрватскиот град Слатина

НЕВРЕМЕ ВО ИСТРА: Паѓаше град со големина на орев, а допрва доаѓа најлошото

НЕВРЕМЕ ВО ИСТРА: Паѓаше град со големина на орев, а допрва доаѓа најлошото

СТИПЕ МЕСИЌ: Европа тоне во вртлогот на популизмот, a на Балканот ништо не се промени

СТИПЕ МЕСИЌ: Европа тоне во вртлогот на популизмот, a на Балканот ништо не се промени

Вулин контра Тачи - Единствена војска на Косово е КФОР

Вулин контра Тачи - Единствена војска на Косово е КФОР

Им „цвета“ бизнисот со продажба на облека од втора рака

Им „цвета“ бизнисот со продажба на облека од втора рака

ПРИМЕР ОД РЕГИОНОТ: На секој ученик по 65 евра

ПРИМЕР ОД РЕГИОНОТ: На секој ученик по 65 евра

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

КОЅИАС-НИМИЦ: За грчкиот министер има неколку делови од спорот

КОЅИАС-НИМИЦ: За грчкиот министер има неколку делови од спорот

(ВИДЕО) Халкидики пламна, огнот им се заканува на куќите

(ВИДЕО) Халкидики пламна, огнот им се заканува на куќите