18 Ноември, 2017
1.4826
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

БиХ и Македонија со највисока невработеност во регионот

Објавено во: Економија, Балкан 13 Август, 2017

Во БиХ и Македонија стапката на невработеност е највисока и изнесува 25.4%, пренесува агенцијата Анадолија. 

Се наведува дека младите и образовани луѓе од овие две земји се иселуваат затоа што нема работа. 

Македонија и БиХ се полоши на ова поле и од најлошите земји членки на ЕУ. 

Словенија има само 8% невработеност, и тоа е подобро од просекот на ЕУ. 

Во ЕУ Шпанија има невработеност од 18,2%, а Чешка 3.2%, Германија 3.9% и Малта 4.1%. 

Можеби ќе ве интересира

Се „топи“ ли времето за ФЕНИ?

Се „топи“ ли времето за ФЕНИ?

КАДЕ ЧЕКОРИ ЕКОНОМИЈАТА: Ќе има ли повисоки плати и стабилни пензии?

КАДЕ ЧЕКОРИ ЕКОНОМИЈАТА: Ќе има ли повисоки плати и стабилни пензии?

МЕПСО го засили и стабилизираше снабдување со струја во југозападниот дел

МЕПСО го засили и стабилизираше снабдување со струја во југозападниот дел

Биткоинот достигна 13.000 долари на берзата во Зимбабве

Биткоинот достигна 13.000 долари на берзата во Зимбабве

Земјоделците добиваат долго посакувана „зелена“ нафта

Земјоделците добиваат долго посакувана „зелена“ нафта

СПОРЕДБА СО ЕУ: Двојно позагадени со двојно помалку возила

СПОРЕДБА СО ЕУ: Двојно позагадени со двојно помалку возила

Како „Фершпед“ за еден квартал ја удвои добивката?

Како „Фершпед“ за еден квартал ја удвои добивката?

Велешкиот суд ќе одлучува за можноста за стечај на „Фени индустри“

Велешкиот суд ќе одлучува за можноста за стечај на „Фени индустри“

МАКЕДОНИЈА СО НАЈМАЛ РАСТ ВО РЕГИОНОТ: Друштво и прави Србија

МАКЕДОНИЈА СО НАЈМАЛ РАСТ ВО РЕГИОНОТ: Друштво и прави Србија