18 Февруари, 2018
0.4467
    ALK 7998.4    -0.03%     GRNT 820    0.49%     KMB 3323.14    -0.67%     MKSD 239    19.5%     MPT 29500    0%     MTUR 4199    -0.02%     OHB 5050    0%     OKTA 3700    2.78%     RMDEN16 94.8    0%     RZLV 53    -1.05%     RZUS 134    -0.56%     SBT 2101    -1.82%     STB 940.57    0.06%     STIL 144.97    -0.02%     TEL 300    1.35%     TETE 2170    2.79%     TPLF 1627.92    4.65%

Биткоинот незапирлив, урна нов рекорд

Објавено во: Економија 12 Октомври, 2017

Најпознатата криптовалута биткоинот достигнала нов рекорд надминувајќи и 5000 долари.

Големиот интерес на инвеститорите довел до раст на биткоинот дури на 5 144 долари во раното тргување во четвртокот.

Со тоа е постигнат рекорд од почетокот на септември кога биткоинот вредел 5 013 долари.

Инвеститорите очигледно ги надминале лошите вести од минатиот месец, кога регулаторите во Кина ги забранија некои од најголемите менувачници кои менувале биткоини. 

Но извештаите кои се појавија во последните денови укажуваат на тоа дека би можело да се продолжи тргувањето во втората најголема економија во светот.

Извештајот на Criptocoinnevs.com наведува цитирајќи ја кинеската државна новинска компанија Синхуа дека тргувањето со биткоин најверојатно ќе биде продолжено со строга регулација. Тоа би можело да вклучи нови правила за лиценцирање и спречување на перење пари кои би се имплементирале.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ ШАНСИ: Биткоин и етереум против доларот и еврото?

ИМА ЛИ ШАНСИ: Биткоин и етереум против доларот и еврото?

Што им предложи Румен Радев на македонските бизнисмени?

Што им предложи Румен Радев на македонските бизнисмени?

РУСИТЕ ОД МИНХЕН КАЖАА: Европскиот бизнис изгуби 100 милијарди долари

РУСИТЕ ОД МИНХЕН КАЖАА: Европскиот бизнис изгуби 100 милијарди долари

Загуба од 2,75 милијарди долари за „Кока-кола“

Загуба од 2,75 милијарди долари за „Кока-кола“

Во новото ултра скапо седиште на Apple вработените се „маваат“ од стакло

Во новото ултра скапо седиште на Apple вработените се „маваат“ од стакло

Биткоинот повторно расте, но овој пат без еуфории

Биткоинот повторно расте, но овој пат без еуфории

Биткоинот има нова вредност - се врати ли на психолошката граница?

Биткоинот има нова вредност - се врати ли на психолошката граница?

500 ИЛЈАДИ ЕВРА ОД ЕБОР – Техничка соработка помеѓу Владата И ЕБОР за развој на обновливи извори на енергија

500 ИЛЈАДИ ЕВРА ОД ЕБОР – Техничка соработка помеѓу Владата И ЕБОР за развој на обновливи извори на енергија

ММФ: Населението старее, возраста за пензионирање да биде во согласност со земјите од ЕУ

ММФ: Населението старее, возраста за пензионирање да биде во согласност со земјите од ЕУ