20 Февруари, 2018
0.4448
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Блокиран патот Крива Паланка-Куманово поради протести

Објавено во: Македонија 13 Февруари, 2018

50 вработени во фабриката „Виебо“, го блокираа патот Крива Паланка-Куманово кај местото Грамаѓе поради неисплатени плати, информираат од АМСМ. Патот е блокиран во двата правци. 

Работниците го блокираа патот Крива Палнка-Куманово и минатата недела. 

На 250 работници кои останаа без работа не им се исплатени три плати ниту пак земале надомест за прекувремените часови работа. Управителката ветила дека работите ќе се средат бидејќи имало заинтересирани две фирми за да ја купат фабриката и дека парите ќе ги добијат во рок од два месеци. 

 Минатата недела вицепремиерот Анѓушев кажа дека на состојбите во текстилната фабрика и претходи историја на недоразборања меѓу ветеното од минатата влада и реализираното, но решение за излез ќе се најде.


Можеби ќе ве интересира

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

ШТИПЈАНЕЦ ВО НАJГОЛЕМАТА САЈБЕР КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Извлекле 530 милиони долари од сметки од целиот свет

ШТИПЈАНЕЦ ВО НАJГОЛЕМАТА САЈБЕР КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Извлекле 530 милиони долари од сметки од целиот свет

Едвај се избраа новите потпретседатели на Собранието

Едвај се избраа новите потпретседатели на Собранието

Македонија ВТОРА во Европа по смртност на новороденчиња

Македонија ВТОРА во Европа по смртност на новороденчиња

Села можел да умре доколку докторите навремено не интервенирале

Села можел да умре доколку докторите навремено не интервенирале

Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е усвоен

Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е усвоен