21 Февруари, 2018
1.0646
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

БОГАТИТЕ ВО ЖЕСТОКА ПАНИКА: Европа ги укина банкарските тајни за сите-па дури и во Швајцарија!

Објавено во: Финансии 13 Февруари, 2018

Готово е со банкарските тајни во Европа, а даночните власти на секоја држава веднаш ќе знаат се за сите отворени сметки, изјавил Пјер Московски, комесар на ЕК за економија и финансии.

„Во Европа нема банкарски тајни. Ако некој има сметка во Швајцарија, постои размена на информации и ние тоа веднаш го знаеме“, рекол Московски за канал Франс2.

Европската унија веќе потпиша договор за размена на информации со „банкарските раеви“ - Швајцарија, Лихтенштајн, Сан Марино, Андора и Монако. Исто така одобри проширување на листата на приватни лица кои плаќаат данок на доход-за да полесно ги откријат даночните власти на земјите членки чии државјани се.

Сега е можно откривање на состојбата на сметки, камати, дивиденди и приходи од продажба на финансиски имот на сите даночни обврзници на ЕУ. А бидејќи во почетокот на оваа година стапил на сила CRS, т.е. автоматска размена на финансиски и даночни податоци со повеќето земји во светот, тогаш и гиганти како Русија ќе знаат ако нивните граѓани се обидуваат да матат со банкарските сметки.

Еве како функционира тоа: од 1 јануари европските сметки на Русите ги проверуваат надзорни тела на ЕУ, потврдиле интервјуирани банкари. Финансиските институции на државите членки на ЕУ праќаат податоци за сметките на своите клиенти на локални даночни тела, а потоа разменуваат информации со даночни тела на други земји.

Русија од почетокот на оваа година почна да разменува информации за рамки на CRS  стандарите, а речиси истовремено 10 неименувани руски богаташи од Лондон, кои побегнале од Русија бидејќи се накрале, побарале да им се овозможи враќање во татковината. Моментално не се знае каков е договорот на Кремљ на тоа прашање.

Можеби ќе ве интересира

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите