19 Јануари, 2018
0.4080
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Бујар Османи ќе си купи смартфон па ќе влеземе во ЕУ

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2017

Вицепремиерот задолжен за европски интеграции ја збуни јавноста со неговиот пост на Твитер каде објаснува дека неговиот колега Никос Коѕиас имал модерен смартфон, а тој белешките за следната средба ги внесувал во обичен нотес. Токму затоа сме требало итно да се придвижиме европските вредности и стандарди.

Навистина чудна порака од страна на министерот Османи, дали сака да каже дека навистина нема модерен мобилен телефон, дали самиот не знае да ја користи апликацијата Notes на телефонот или пак тоа што користи обичен нотес е знак за уназаденоста на македонското општество, држава и политика. 

Оваа објава привлече лавина на негативни реакции на адреса на вицепремиерот Османи која е проследена со потсмев. 

За да не судиме и ние, ќе речеме дека станува збор за лош обид за досетливост и духовитост на Османи, но за следниот состанок со Коѕиас му препорачуваме да ја користи апликацијата Google Keep, Notes или Sticky Notes ако има Android смартфон бидејќи се бесплатни. 

Доколку пак, реши да биде уште помодерен и купи iPhone телефон најдобро е да ја користи апликацијата Apple Notes или Simple Notes кои исто така се бесплатни. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР МАГАЗИН: Јазици за разбирање или говори за недоверба - Кој и зошто стравува од употреба на албанскиот јазик?

ФАКТОР МАГАЗИН: Јазици за разбирање или говори за недоверба - Кој и зошто стравува од употреба на албанскиот јазик?

Хојт Ји: Ќе биде напорно, но договор меѓу Скопје и Атина може да има

Хојт Ји: Ќе биде напорно, но договор меѓу Скопје и Атина може да има

КЛИК ПЛУС: Каде водат економските политики на Владата?

КЛИК ПЛУС: Каде водат економските политики на Владата?

Кога може да очекуваме снег во Македонија?

Кога може да очекуваме снег во Македонија?

ЗAЕВ ЗА ИМЕТО: Ќе се изнајде решение каде ќе се сочува достинството на двете страни

ЗAЕВ ЗА ИМЕТО: Ќе се изнајде решение каде ќе се сочува достинството на двете страни

Му ветиле работа во Германија и му земале 80.000 денари

Му ветиле работа во Германија и му земале 80.000 денари

Заев тврди дека Законот за јазици е во рамки на Уставот

Заев тврди дека Законот за јазици е во рамки на Уставот

И на Водици нема одмор за текстилните работници од Истокот

И на Водици нема одмор за текстилните работници од Истокот

Кој му испратил писмо со закани на Сашо Тасевски?

Кој му испратил писмо со закани на Сашо Тасевски?