21 Ноември, 2017
0.5758
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Бујар Османи ќе си купи смартфон па ќе влеземе во ЕУ

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2017

Вицепремиерот задолжен за европски интеграции ја збуни јавноста со неговиот пост на Твитер каде објаснува дека неговиот колега Никос Коѕиас имал модерен смартфон, а тој белешките за следната средба ги внесувал во обичен нотес. Токму затоа сме требало итно да се придвижиме европските вредности и стандарди.

Навистина чудна порака од страна на министерот Османи, дали сака да каже дека навистина нема модерен мобилен телефон, дали самиот не знае да ја користи апликацијата Notes на телефонот или пак тоа што користи обичен нотес е знак за уназаденоста на македонското општество, држава и политика. 

Оваа објава привлече лавина на негативни реакции на адреса на вицепремиерот Османи која е проследена со потсмев. 

За да не судиме и ние, ќе речеме дека станува збор за лош обид за досетливост и духовитост на Османи, но за следниот состанок со Коѕиас му препорачуваме да ја користи апликацијата Google Keep, Notes или Sticky Notes ако има Android смартфон бидејќи се бесплатни. 

Доколку пак, реши да биде уште помодерен и купи iPhone телефон најдобро е да ја користи апликацијата Apple Notes или Simple Notes кои исто така се бесплатни. 

Можеби ќе ве интересира

Демонстрантите од пред Собрание си заминаа

Демонстрантите од пред Собрание си заминаа

БПЦ да стане црква мајка на МПЦ - бараат интелектуалците

БПЦ да стане црква мајка на МПЦ - бараат интелектуалците

Груби објасни зошто ја одложил седницата за Законот за јазици

Груби објасни зошто ја одложил седницата за Законот за јазици

Шатори пред Собранието - да се повлече Законот за јазици

Шатори пред Собранието - да се повлече Законот за јазици

МВР објави потерница за Филип Секуловски

МВР објави потерница за Филип Секуловски

Груби ја одложи седницата за второто читање на Законот за јазици

Груби ја одложи седницата за второто читање на Законот за јазици

Koга ќе се одржи македонско - српска владина седница?

Koга ќе се одржи македонско - српска владина седница?

Митрополитот Агатангел е против барањето БПЦ да биде црква мајка на МПЦ

Митрополитот Агатангел е против барањето БПЦ да биде црква мајка на МПЦ

Kaква порака упати Хан до политичарите пред да си замине од Скопје?

Kaква порака упати Хан до политичарите пред да си замине од Скопје?