18 Декември, 2017
0.4869
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

ДАЧИЌ ТОП ВЕСТ ВО ТУРЦИЈА: Даде појаснување кој го натерал да пее

Објавено во: Балкан 11 Октомври, 2017

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ изјави дека синоќа на свечениот прием пеел на молба на претседателот,  Александар Вучиќ и на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.

Денес тој е топ тема во турските медиуми. 

„Колку што јас разбрав сите во салата беа воодушевени и денес тоа е главна вест во Турција. А што требаше да направам, да го убијам како Мурат? Доколку на некој не му се допаѓам нека се променат“ - рече Дачиќ.

Министерот  очекувал позитивна реакција од турските гости, затоа што пеел на нивниот јазик.

„Знаев дека така ќе изреагираат,тоа е една од нивните најпознати песни, а се пее на цел Балкан“ - изјави Дачиќ. 

Дачиќ ја пееше песната „Осман ага“ на турски јазик. Од муфтијата Мустафа Јусуфспахиќ доби и бакшиш, објавија белградските медиуми.

„На крајот од разговорите беше организирана музичка вечера за претседателот Ердоган и турската делегација“ - пишуваат турските медиуми. 

Дел од турските медиуми пишуваат дека оваа песна сакал да ја слушне Ердоган. 

Тие информираа како Ердоган бил пречекан во Нови Пазар каде живеат Турци и Бошњаци. 

Можеби ќе ве интересира

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?