20 Ноември, 2017
0.7940
    ADIN 550    0%     ALK 7387.5    -0.29%     GRNT 825.36    -0.67%     KMB 2700    -0.04%     MPT 27000.21    -2.81%     MTUR 4101    -8.87%     OHB 4860    -2.8%     OKTA 2753    -2.97%     PPIV 39205    3%     REPL 54600    0%     STB 919.65    -1.62%     STIL 130    0%     TEL 272    0%     TETE 1850    2.78%     TPLF 1607    -2.97%     TTK 812.95    -0.74%     UNI 1905    -0.01%     VITA 7500    0%

Дали муслиманите од БиХ се терористичка закана за Европа?

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2017

Муслиманите во Босна и Херцеговина не претставуваат терористичка закана за Европа, изјави претседавачот на Советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ. 

Тој смета дека таквите обвинувања се политички мотивирани. Според него, таквите тврдења може да ги одвратат инвеститорите и туристите кои ја посетуваат БиХ. 

Звиздиќ ги отфрли коментарите на некои европски лидери дека муслиманите во Босна отворено покажале поддршка за екстремистичката група „Исламска држава“.

Рече  дека досега немало инцидент што може да се карактеризира како акт на тероризам, и дека властите во БиХ работат да спречат какви било инциденти.

Безбедносни агенции во БиХ велат дека 240 лица ја напуштиле земјата за да се борат за групата „Исламска држава“ во изминатите пет години. Од нив 44  се вратиле, а 23 се затворени. 

Можеби ќе ве интересира

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

НАСА ПРЕДУПРЕДИ: На овие градови им се заканува потоп, од нив два се од Балканот

НАСА ПРЕДУПРЕДИ: На овие градови им се заканува потоп, од нив два се од Балканот

Ердоган ги повлече своите војници од наставата на НАТО по навредите

Ердоган ги повлече своите војници од наставата на НАТО по навредите

ПОЧЕТНА ЦЕНА 80 000 ЕВРА: Се продава јахтата на Тито „Јадранка“

ПОЧЕТНА ЦЕНА 80 000 ЕВРА: Се продава јахтата на Тито „Јадранка“

ИСЕЛУВАЊЕ: Заминуваат во земја каде ќе работат по 12 часа за 500 евра

ИСЕЛУВАЊЕ: Заминуваат во земја каде ќе работат по 12 часа за 500 евра

Србија ќе изгуби територија поголема од Косово

Србија ќе изгуби територија поголема од Косово