22 Јануари, 2018
0.7921
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%

Дали муслиманите од БиХ се терористичка закана за Европа?

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2017

Муслиманите во Босна и Херцеговина не претставуваат терористичка закана за Европа, изјави претседавачот на Советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ. 

Тој смета дека таквите обвинувања се политички мотивирани. Според него, таквите тврдења може да ги одвратат инвеститорите и туристите кои ја посетуваат БиХ. 

Звиздиќ ги отфрли коментарите на некои европски лидери дека муслиманите во Босна отворено покажале поддршка за екстремистичката група „Исламска држава“.

Рече  дека досега немало инцидент што може да се карактеризира како акт на тероризам, и дека властите во БиХ работат да спречат какви било инциденти.

Безбедносни агенции во БиХ велат дека 240 лица ја напуштиле земјата за да се борат за групата „Исламска држава“ во изминатите пет години. Од нив 44  се вратиле, а 23 се затворени. 

Можеби ќе ве интересира

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста

(ВИДЕО) Специјалци спасуваа Кинези кои на Балканот биле присилно држени за работа

(ВИДЕО) Специјалци спасуваа Кинези кои на Балканот биле присилно држени за работа

Фотографија од Црна Гора ги „запали“ социјалните мрежи

Фотографија од Црна Гора ги „запали“ социјалните мрежи

(ФОТО+ВИДЕО) ХРВАТ СИ ГО ОСТВАРИ ЖИВОТНИОТ СОН: Пеш стигна на Јужниот пол

(ФОТО+ВИДЕО) ХРВАТ СИ ГО ОСТВАРИ ЖИВОТНИОТ СОН: Пеш стигна на Јужниот пол

ГИ ОТКАЖАА СПОРТСКИТЕ НАСТАНИ: Грците во Солун на протест за името „Македонија“

ГИ ОТКАЖАА СПОРТСКИТЕ НАСТАНИ: Грците во Солун на протест за името „Македонија“

СТРАОТНА СООБРАЌАЈКА: Автобус излета од патот, загинаа над 11 луѓе

СТРАОТНА СООБРАЌАЈКА: Автобус излета од патот, загинаа над 11 луѓе