17 Декември, 2017
0.5147
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

ЕУ „крои“ црна даночна листа: Кои 20 земји се на удар?

Објавено во: Економија 05 Декември, 2017

Европската унија планира да стави 20 земји на црната листа поради шемата за избегнување на плаќање данок.

Европскиот комесар за даночни прашања Пјер Московски рекол пред состанокот на министрите за финансии на ЕУ дека тие земји одбиле да соработуваат и да ја променат таквата пракса и покрај десетмесечниот дијалог.

Проблемот на неправедно плаќање данок повторно дојде во центарот на вниманието минатиот месец во аферата со „Рајските документи“, документи за затајување данок на високи претставници и фирми.

Државите со висока даночна стапка како Франција, бараат „црна листа“ и европска акција против даночните раеви, додека државите со ниска даночна стапка како Ирска и Холандија тврдат дека тоа би било штетно за конкурентноста во ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант

Колкава е дупката во државниот Фонд за ПИОМ ?

Колкава е дупката во државниот Фонд за ПИОМ ?

Евтината тарифа останува за граѓаните

Евтината тарифа останува за граѓаните

Тевдовски: Притисокот од јавноста е втор столб за постигнување на нашите цели

Тевдовски: Притисокот од јавноста е втор столб за постигнување на нашите цели