18 Февруари, 2018
0.3670
    ALK 7998.4    -0.03%     GRNT 820    0.49%     KMB 3323.14    -0.67%     MKSD 239    19.5%     MPT 29500    0%     MTUR 4199    -0.02%     OHB 5050    0%     OKTA 3700    2.78%     RMDEN16 94.8    0%     RZLV 53    -1.05%     RZUS 134    -0.56%     SBT 2101    -1.82%     STB 940.57    0.06%     STIL 144.97    -0.02%     TEL 300    1.35%     TETE 2170    2.79%     TPLF 1627.92    4.65%

ЕУ „крои“ црна даночна листа: Кои 20 земји се на удар?

Објавено во: Економија 05 Декември, 2017

Европската унија планира да стави 20 земји на црната листа поради шемата за избегнување на плаќање данок.

Европскиот комесар за даночни прашања Пјер Московски рекол пред состанокот на министрите за финансии на ЕУ дека тие земји одбиле да соработуваат и да ја променат таквата пракса и покрај десетмесечниот дијалог.

Проблемот на неправедно плаќање данок повторно дојде во центарот на вниманието минатиот месец во аферата со „Рајските документи“, документи за затајување данок на високи претставници и фирми.

Државите со висока даночна стапка како Франција, бараат „црна листа“ и европска акција против даночните раеви, додека државите со ниска даночна стапка како Ирска и Холандија тврдат дека тоа би било штетно за конкурентноста во ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ ШАНСИ: Биткоин и етереум против доларот и еврото?

ИМА ЛИ ШАНСИ: Биткоин и етереум против доларот и еврото?

Што им предложи Румен Радев на македонските бизнисмени?

Што им предложи Румен Радев на македонските бизнисмени?

РУСИТЕ ОД МИНХЕН КАЖАА: Европскиот бизнис изгуби 100 милијарди долари

РУСИТЕ ОД МИНХЕН КАЖАА: Европскиот бизнис изгуби 100 милијарди долари

Загуба од 2,75 милијарди долари за „Кока-кола“

Загуба од 2,75 милијарди долари за „Кока-кола“

Во новото ултра скапо седиште на Apple вработените се „маваат“ од стакло

Во новото ултра скапо седиште на Apple вработените се „маваат“ од стакло

Биткоинот повторно расте, но овој пат без еуфории

Биткоинот повторно расте, но овој пат без еуфории

Биткоинот има нова вредност - се врати ли на психолошката граница?

Биткоинот има нова вредност - се врати ли на психолошката граница?

500 ИЛЈАДИ ЕВРА ОД ЕБОР – Техничка соработка помеѓу Владата И ЕБОР за развој на обновливи извори на енергија

500 ИЛЈАДИ ЕВРА ОД ЕБОР – Техничка соработка помеѓу Владата И ЕБОР за развој на обновливи извори на енергија

ММФ: Населението старее, возраста за пензионирање да биде во согласност со земјите од ЕУ

ММФ: Населението старее, возраста за пензионирање да биде во согласност со земјите од ЕУ