19 Октомври, 2017
0.5616

(ФОТО) За него нема зима - секој ден се капе во море

Објавено во: Балкан 11 Јануари, 2017

За Емил Реџеповиќ од Водица кај хрватскиот град Шибеник утрински ритуал е капење во море, иако е многу студено и температурите се под нула. 

Тој секое утро во 7 часот со велосипед и мантил оди до морето на плажата Вруље, се капе и си оди дома. 

Ова го практикува веќе 7 години, без разлика на годишното време. Ниту -7 степени не го спречија да се искапе во морето. 

Тој вели дека се капел и на постудено време. 

„Морето никогаш не е толку ладно за да не можеш да се капеш. Постудено е кога дува јужен ветар и имате чувство како некој со нож да ве боде“ - раскажува  Реџеповиќ. 

Овој човек вели дека не знае што е настинка и главоболка, и се чувствува фантастично. 


Можеби ќе ве интересира

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“

БОМБАШКИ НАПАД ВО ТУРЦИЈА: Колку лица се повредени?

БОМБАШКИ НАПАД ВО ТУРЦИЈА: Колку лица се повредени?

Кумуцакос: Победата на СДСМ во првиот круг е можност за подобрување на односите меѓу Скопје и Атина

Кумуцакос: Победата на СДСМ во првиот круг е можност за подобрување на односите меѓу Скопје и Атина

Римац гради фабрика за автомобили

Римац гради фабрика за автомобили

Грција уште поскапа догодина-нови такси за туристите

Грција уште поскапа догодина-нови такси за туристите

АКЦИЈА „АГРОКОР“: Почна сослушувањето на приведените, Тодориќ недостапен за полицијата

АКЦИЈА „АГРОКОР“: Почна сослушувањето на приведените, Тодориќ недостапен за полицијата