21 Февруари, 2018
0.5503
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

(ГАЛЕРИЈА) Даниел Дончевски: Од девет обиди, по петти пат крстот е во мои раце

Објавено во: Галерија 19 Јануари, 2018

Здравје, бериќет, и среќа за сите. Ова е пораката која Даниел Дончевски од скопската населба ја упати по фаќањето на светиот крст од водите на реката Вардар во Скопје.


Свештените лица веднаш го препознаа Даниел а тој кажа дека се фрла девет години по ред, а крстот го фаќа петти пат.


Најбрзиот Дончевски на сите верници им го честита празникот Богојавление – Водици.


„Да, ова е некој знак. Пред се посакувам здравје, среќа, и љубов. Вака да бидеме сплотени секоја година, да се покајуваме и со вистинска вера нашиот христијански празник“, рече Дончевски кој потенцираше дека покрај скокот за здравје за неговото семејство, посакува здравје и за малиот јунак Биле Пешевска која рече дека се бори со тепка болест поради која многумина би се откажале од неа.


Традицијата помина без инциденти и во мирна сончева атмосфра во главниот град.

Можеби ќе ве интересира

(ГАЛЕРИЈА) Се сретнаа Иванов и Радев: Која е пораката на бугарскиот претседател?

(ГАЛЕРИЈА) Се сретнаа Иванов и Радев: Која е пораката на бугарскиот претседател?

(ГАЛЕРИЈА) Отворен сместувачки капацитет на Фудбалската академија

(ГАЛЕРИЈА) Отворен сместувачки капацитет на Фудбалската академија