28 Јули, 2017
0.0793

Галерија: Тропски горештини во Скопје

Објавено во: Македонија, Галерија 12 Јули, 2017

Жителите на Скопје се соочуваат со екстремно високи температури кои стигнуваат до 40-от Целзиусов степен. Денес имаме претежно сончево и многу топло време. 

Тие што не можат да ги одложат своите обврски и денес мораа да излезат на жешкиот скопски асфалт па објективот на Фактор ги забележа состојбите во главниот град каде секој брза што побрзо да најде сенка и да се излади.

Од УХМР информираат дека во четврток ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец, кој ќе услови опаѓање на дневната температура најпрвин во северните делови, каде кон крајот на денот ќе има услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. 

Во петок во текот на ноќта, а особено во сабота на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Трендот на намалување на температурите ќе продолжи, така што во недела се очекува да опадне за 8-10 степени во споредба со денешната.

Во меѓувреме се препорачува да внесувате многу течности и кога ќе изглегувате на отворено да нанесувате крема за сончање со заштитен фактор, лесна облека и заштитни очила.

Како вие се снаоѓате на овие пеколни температури?

Можеби ќе ве интересира

Стоп за државни возила, мобилни телефони и службени канцеларии во предизборието

Стоп за државни возила, мобилни телефони и службени канцеларии во предизборието

Заев-Фазлиу: Нудиме нова динамика и квалитет во соработката меѓу централната и локалната власт

Заев-Фазлиу: Нудиме нова динамика и квалитет во соработката меѓу централната и локалната власт

МАНЧЕВСКИ ИНФОРМИРАШЕ: Груевски го советувале дури 86 луѓе

МАНЧЕВСКИ ИНФОРМИРАШЕ: Груевски го советувале дури 86 луѓе

Шилегов: Сведоци сме на обиди за дисфункција на Собранието

Шилегов: Сведоци сме на обиди за дисфункција на Собранието

Спасовски: Бегството на Грујовски и Бошковски не е неуспех на македонската полиција, туку на трулото судство

Спасовски: Бегството на Грујовски и Бошковски не е неуспех на македонската полиција, туку на трулото судство

Димовски: Господинот Талат Џафери што побрзо да свика седница за договорот со Бугарија

Димовски: Господинот Талат Џафери што побрзо да свика седница за договорот со Бугарија

„Катимерини“ го анализира договорот со Бугарија - ќе има ли притисок врз Атина?

„Катимерини“ го анализира договорот со Бугарија - ќе има ли притисок врз Атина?

(ГАЛЕРИЈА) Пристигнаа 300 припадници на Вооружените сили на САД за вежбата „DRAGOON GUARDIAN 17“

(ГАЛЕРИЈА) Пристигнаа 300 припадници на Вооружените сили на САД за вежбата „DRAGOON GUARDIAN 17“

Вкупно 120 милиони евра за да се доградат проблематичните автопати

Вкупно 120 милиони евра за да се доградат проблематичните автопати