21 Септември, 2017
0.3706

Галерија: Тропски горештини во Скопје

Објавено во: Македонија, Галерија 12 Јули, 2017

Жителите на Скопје се соочуваат со екстремно високи температури кои стигнуваат до 40-от Целзиусов степен. Денес имаме претежно сончево и многу топло време. 

Тие што не можат да ги одложат своите обврски и денес мораа да излезат на жешкиот скопски асфалт па објективот на Фактор ги забележа состојбите во главниот град каде секој брза што побрзо да најде сенка и да се излади.

Од УХМР информираат дека во четврток ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец, кој ќе услови опаѓање на дневната температура најпрвин во северните делови, каде кон крајот на денот ќе има услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. 

Во петок во текот на ноќта, а особено во сабота на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Трендот на намалување на температурите ќе продолжи, така што во недела се очекува да опадне за 8-10 степени во споредба со денешната.

Во меѓувреме се препорачува да внесувате многу течности и кога ќе изглегувате на отворено да нанесувате крема за сончање со заштитен фактор, лесна облека и заштитни очила.

Како вие се снаоѓате на овие пеколни температури?

Можеби ќе ве интересира

Уапсен Игор Југ-еден од насилниците кои упаднаа во Собрание на „крвавиот четврток“

Уапсен Игор Југ-еден од насилниците кои упаднаа во Собрание на „крвавиот четврток“

Рокот за изградба на автопатот Миладиновци-Штип доби амин од пратениците за пролонгирање

Рокот за изградба на автопатот Миладиновци-Штип доби амин од пратениците за пролонгирање

Како Штајнмец го изгуби ФЕНИ и кој е новиот газда?

Како Штајнмец го изгуби ФЕНИ и кој е новиот газда?

ИНТЕРВЈУ БОРЗАН: Докажавме дека некои светски брендови немаат ист квалитет во побогатите и посиромашните земји

ИНТЕРВЈУ БОРЗАН: Докажавме дека некои светски брендови немаат ист квалитет во побогатите и посиромашните земји

Јавни набавки: Една цена во тендерот, друга во договорот!?

Јавни набавки: Една цена во тендерот, друга во договорот!?

МНР: Има ли повредени македонски државјани во Мексико?

МНР: Има ли повредени македонски државјани во Мексико?

Малчески се приклучи на реформаторите: Ова е единствен начин да си ги спасиме партијата и државата

Малчески се приклучи на реформаторите: Ова е единствен начин да си ги спасиме партијата и државата

Груевски и Мијалков си ги бараат пасошите - им биле потребни за службени патувања

Груевски и Мијалков си ги бараат пасошите - им биле потребни за службени патувања

Што предвидува предлог-законот за амнестија?

Што предвидува предлог-законот за амнестија?