21 Јануари, 2018
0.6399
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Како да ги задржите вработените кои сакаат да си дадат отказ?

Објавено во: Финансии 12 Септември, 2017

Завршија деновите кога работниците поминуваа 30 години на работа пред да добијат награда за скап златен часовник. Денес, конкуренцијата на пазарот на труд е сурова и ова не е само проблем за барателите на работа.

Напуштањето на вреден член на тимот носи со себе серија потешкотии за неговите колеги и за целата компанија.

Прво, менаџерите и тимовите честопати се впуштаат во паника, обидувајќи се да го дистрибуираат обемот на работа. Интелектуалната сопственост на повеќето, ако не и сите, заминувачки кадри е уништена и ова го обесхрабрува целиот персонал.

Второ, во зависност од изгубениот талент, многу од останатите членови на тимот може да бидат потресени од загубата, особено ако нивниот поранешен колега е нивниот близок пријател. Потенцијална опасност е губење на мотивацијата која е штетна за продуктивноста на компанијата.

И трето, ангажирањето на заменик е тешка задача. Кратка биографија на неквалификувани кандидати ја поплави канцеларијата, се одржуваат бројни интервјуа - и кој има време за тоа?

Сепак, менаџерите не разбираат зошто нивните вработени си заминуваат. И уште поважно - како да ги натераат да останат.

Еве неколку едноставни совети кои ќе ви помогнат да го одржите интегритетот и среќата на вашиот тим:

Осигурајте се дека работата ги исполнува нивните очекувања

Шокантно е што над 30-40% од Американците ја напуштаат својата работа во рок од една година. Една од главните причини за ова решение е недостатокот на реална слика за новата улога.

Специјалисти за управување со човечки ресурси се познати по тоа што пишуваат описи на долгите работни места кои не содржат апсолутно никакви информации за вистинската природа на работата.

Затоа, следниот пат кога ќе објавите реклама, проверете дали описот се совпаѓа со вистината. 

Обезбедете соодветна плата

Тоа е работа - сите ние сакаме да станеме милионери (а некои бараат милијарди). Но, повеќето паметни луѓе сакаат барем соодветна плата за нивниот труд. Ако тие генерираат вредност за организацијата, осигурајте се дека ќе ги платите праведно.

Еден начин е да се биде отворен и транспарентен во врска со платите во индустријата и како надоместокот на одреден вработен се вклопува во опсегот. Следниот чекор е да им помогнете на членовите на тимот кои сакаат повисоки плати да дознаат како да се качат на следниот чекор.

Бидете отворени и фер во смисла на наградување и поттикнување на оние кои создаваат највисок квалитет.

Најдете време за конструктивна критика

Како човечки суштества, сите ние сакаме да се развиваме и усовршуваме. Но, за просветителството на војниците, потребно е целото село - истото важи и за помагање на слуга кој сака да биде успешен.

Барајте скриени можности за развој на вашите вработени

Акциите се посилни од зборовите. Како менаџер, можете да повторите додека блефирате колку е прекрасен вашиот тим, но ако не го покажете вистинскиот пат кон раст,  ќе ве остават во секунда.

Направете се од себе за да пронајдете скриени можности за вашите подредени да се развијат. Тие можат да бидат едноставни, како што се лидерство во спроведувањето на важен проект или соработка со друг оддел на компанијата во време на криза.

Дополнителни задачи за подобрување на растот ќе им помогнат на членовите на тимот да разберат зошто ги вреднуваат своите вештини и знаење. Прво, сепак, бидете сигурни дека одговорноста што сакате да ја доделите е пожелна - нема ништо пострашно од обврската што ја вршите со омразата.

Дајте им барем малку слобода

Поддржувајте ги сите флексибилни распореди и силно верувајте дека ако го сакате најдоброто од своите вработени, мора да им дадете слобода да ви го дадете тоа како што тие го знаат.

Наместо тоа - фигуративно кажано - за да ги задржите на столот, создадете средина ориентирана кон резултати. Чувајте го вашиот тим одговорен за постигнување на целите наместо да го следите часовникот.

Подредените кои имаат слобода да се подобрат се посреќни и придонесуваат за побрз раст на бизнисот.

Можеби ќе ве интересира

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle