22 Јануари, 2018
0.5862
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

ОХРИД СЕ ТРЕСЕ, СТРАНЦИТЕ НЕМААТ ГАЈЛЕ: Еве како туристите го доживејаа градот со многу потреси

Објавено во: Македонија 17 Јули, 2017

Не се плашам затоа што сум преживеал доста такви земјотреси и посилни во Стражица, Вранча, Перник, вели Илиан Илиев, турист од Бугарија која деновиве престојува во Охрид.

Вели дека во градот ќе остане десетина дена,  прв пат е во Охрид, а се надева дека не и последен. Сака да ги види сите знаменитости и убавини кои Охрид ги има, и не размислува за земјотресите кои последниот месец го тресат балканскиот Ерусалим.

Со сличен став е и туристката од Нов Зеланд,  Џоан Алисон која тукушто си замина од Македонија.  Таа во саботата била во Охрид, ден за кој вели дека имаше повеќе потреси, и објаснува дека имало мала паника меѓу луѓето поради земјотресите.

„Јас дојдов од Нов Зеланд каде често има земјотреси, што значи дека сум навикната на нив. Веројатно земјотресите нема да ме спречат пак да го посетам местото, но ќе размислам ако треба да купувам или да инвестирам таму. Ги почувствував земјотресите по што истражував  на интернет и  најдов некои геолошки анализи, но не читав во детали. Езерото е убаво. Штета е ако земјотресите ги држат луѓето далеку“ – додава Алисон.

Мелих Хусну Ѓумуш од Турција кој престојува во Охрид вели дека нема зошто да се плаши од земјотресите. Смета дека луѓето кои се плашат не се доволно информирани. 

Oд туристичката агенција Валентина Вип травел од Варна во Бугарија велат дека оние луѓе кои сакаат да патуваат и имаат авантуристички дух, не ги интересираат субјективни или објективни причини кои би ги попречиле. Додаваат дека пад на интерес за посета на Охрид нема. 

И самите охриѓани потврдуваат дека земјотресите ги исплашија домашните туристи, но не и странските посетители.

ДАЛИ ОВА ЌЕ БИДЕ ФИЈАСКО НА ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА ИЛИ СЕПАК НЕ?

 Oд ХОТАМ потврдуваат дека сезоната во Охрид и Струга е во тек, со очекување на ноќевања на странски туристи, но не и со доволен број на домашни гости.

„Хотелските капацитети се исполнети со странски гости од Холандија, Белгија, скандинавските земји, Англија, Турција и по некој гостин од околните  земји. Земјотресите ги намалија домашните гости, но не и странските гости. Очекуваме подобрување на посета од домашни гости идната недела. Земјотресите се веќе намалени. Оваа сезона сепак ќе биде вбројана во успешните сезони“ – вели Крсте Блажески, претседател на ХОТАМ.

Најсилниот регистриран земјотрес досега беше од 5 степени по Рихер кој предизвика вознемиреност кај граѓаните  и туристите, а беа пријавени и помали материјални штети.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“