25 Септември, 2017
9.5511
    ALK 7300.73    0.04%     BESK 11810    -1.39%     GRNT 870    0%     KMB 2878.51    -0.17%     MPT 30999.42    2.64%     OHB 5700    -2.56%     RZUS 120    0%     STB 940    0.16%     TEL 280    0.36%     TPLF 1650    3.06%     TTK 775    -0.13%

Паѓа невработеноста во Бугарија - колкав е бројот на невработени?

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2017

Во соседна Бугарија паѓа невработеноста. 

Стапката на невработеност во земјата е 6.8%. 

Невработеноста во Бугарија на годишно ниво се намалила за 1,6%, покажуваат податоците на Заводот за вработување. 

Во јуни во Заводот се регистрирани 224.000 лица без работа, што е речиси 10.000 помалку отколку во мај и 50.000 помалку во однос на истиот период минатата година.

На пазарот на трудот минатиот месец имало 19.000 слободни работни места, од кои на приватниот сектор отпаѓаат 80%.

Најголем број слободни работни места има во преработувачката индустрија, трговијата, угостителството, административните и помошните дејности, и градежништвото.

Можеби ќе ве интересира

Што ќе разговараат Ципрас и Трамп за Македонија?

Што ќе разговараат Ципрас и Трамп за Македонија?

Момче направи масакр во кафуле во хрватскиот град Слатина

Момче направи масакр во кафуле во хрватскиот град Слатина

НЕВРЕМЕ ВО ИСТРА: Паѓаше град со големина на орев, а допрва доаѓа најлошото

НЕВРЕМЕ ВО ИСТРА: Паѓаше град со големина на орев, а допрва доаѓа најлошото

СТИПЕ МЕСИЌ: Европа тоне во вртлогот на популизмот, a на Балканот ништо не се промени

СТИПЕ МЕСИЌ: Европа тоне во вртлогот на популизмот, a на Балканот ништо не се промени

Вулин контра Тачи - Единствена војска на Косово е КФОР

Вулин контра Тачи - Единствена војска на Косово е КФОР

Им „цвета“ бизнисот со продажба на облека од втора рака

Им „цвета“ бизнисот со продажба на облека од втора рака

ПРИМЕР ОД РЕГИОНОТ: На секој ученик по 65 евра

ПРИМЕР ОД РЕГИОНОТ: На секој ученик по 65 евра

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

КОЅИАС-НИМИЦ: За грчкиот министер има неколку делови од спорот

КОЅИАС-НИМИЦ: За грчкиот министер има неколку делови од спорот