21 Ноември, 2017
0.4552
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Почнале во мала куќа, а денес извезуваат во 80 држави

Објавено во: Финансии 15 Јули, 2017

Во доцните 70-ти години, Енио Де Риго кој се занимавал со градежништво и имал своја компанија, почнал да се занимава со производство на очила. 

Денес тој е светски лидер, а има очила со диоптрија, но и очила за сонце кои се бренд. 

За оптичката малопродажба неговата компанија е една од најдобрите. 

Своите производи ги дистрибуираат во 80 држави и тоа во Азија, Европа и Америка. 

„Може да се рече дека почнавме во мала куќа во населбата Позале ди Кадоре. Мојот сопруг се придружи во бизнис со очила во компанија каде беше партнер. Во тоа време бевме петнаесет и работевме по договор за три компании во Германија, САД и Италија“ - вели Емилиана Де Риго. 

Кога нивното име станало познато, почнале да работат со своја компанија. 

Ангажирале 30 работници кои изработувале очила за сонце. 

Во тоа време Де Риго се рекламирале, нешто што многу мал број компании го правеле. 

Во 80-те и 90-те години доживеале бум иако имале конкуренција. 

Денес за Де Риго, познатиот италијански бренд работат 3000 работници и 19 дизајнери. 

Можеби ќе ве интересира

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

3 знаци дека всушност се плашите од успех

3 знаци дека всушност се плашите од успех