24 Јануари, 2018
0.4849
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3089.5    0.29%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.91    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZPKO 2706.43    0.24%

ПУТИН ИМА ПЛАН: Нафтата би била под 35 долари

Објавено во: Економија 09 Октомври, 2017

Русија и Саудиска Арабија заработија по 40 милијарди долари по договорот меѓу земјите членки и оние кои не се членки на ОПЕК во 2016 година. 

Меѓународните напори за стабилизирање на цената на нафтата се покажаа како добри. 

Тие ја подигнаа цената на нафтата над 55 долари за барел. 

Кирил Дмитријев од Рускиот фонд за директни инвестиции вели дека без овој договор цената сега би била под 35 долари. 

Тој за договорот од 2016 година вели дека покажал дека со заеднички сили може да се постигнат сериозни цели. 

Договорот продолжува до април 2018 година, но неговата иднина е неизвесна. 

Неодамна рускиот претседател, Владимир Путин рече дека овој договор ќе биде продолжен до крајот на идната година. 

Можеби ќе ве интересира

Со најавите за оданочување биткоинот во слободен пад

Со најавите за оданочување биткоинот во слободен пад

КАЗНА ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Треба ли да се ревидира системот за инспекциски надзор?

КАЗНА ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Треба ли да се ревидира системот за инспекциски надзор?

Кузмановска: Македонија доживува економски фијаско

Кузмановска: Македонија доживува економски фијаско

ДРЖАВАТА СЕ ЗАДОЛЖИ: За колкава сума се работи?

ДРЖАВАТА СЕ ЗАДОЛЖИ: За колкава сума се работи?

СТОКНАЛА ПРОСЕЧНАТА НЕТО ПЛАТА: Кожарските и текстилни работници остануваат на дното

СТОКНАЛА ПРОСЕЧНАТА НЕТО ПЛАТА: Кожарските и текстилни работници остануваат на дното

Филип Морис пред клучна одлука на САД - Дали IQOS се побезбедни од цигарите?

Филип Морис пред клучна одлука на САД - Дали IQOS се побезбедни од цигарите?

Џабе дипломи и вештини кога еден копирант зема двојно повеќе од просечен млад човек

Џабе дипломи и вештини кога еден копирант зема двојно повеќе од просечен млад човек

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати