23 Октомври, 2017
0.4142
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ПУТИН ИМА ПЛАН: Нафтата би била под 35 долари

Објавено во: Економија 09 Октомври, 2017

Русија и Саудиска Арабија заработија по 40 милијарди долари по договорот меѓу земјите членки и оние кои не се членки на ОПЕК во 2016 година. 

Меѓународните напори за стабилизирање на цената на нафтата се покажаа како добри. 

Тие ја подигнаа цената на нафтата над 55 долари за барел. 

Кирил Дмитријев од Рускиот фонд за директни инвестиции вели дека без овој договор цената сега би била под 35 долари. 

Тој за договорот од 2016 година вели дека покажал дека со заеднички сили може да се постигнат сериозни цели. 

Договорот продолжува до април 2018 година, но неговата иднина е неизвесна. 

Неодамна рускиот претседател, Владимир Путин рече дека овој договор ќе биде продолжен до крајот на идната година. 

Можеби ќе ве интересира

СКОК НА ИЗВОЗОТ: „Експлозија“ на нафта од провинцијата Басра

СКОК НА ИЗВОЗОТ: „Експлозија“ на нафта од провинцијата Басра

ВРТОГЛАВИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот ќе расте и ќе достигне неверојатни суми

ВРТОГЛАВИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот ќе расте и ќе достигне неверојатни суми

БАГАТЕЛА ЦЕНИ: УЈП распродава запленети автомобили, земјишта и станови

БАГАТЕЛА ЦЕНИ: УЈП распродава запленети автомобили, земјишта и станови

Oваа земја го запре растот на цената на „црното злато“

Oваа земја го запре растот на цената на „црното злато“

Фактор дознава: Бугарска компанија го презема ФЕНИ

Фактор дознава: Бугарска компанија го презема ФЕНИ

ПОВИСОКА НЕТО И БРУТО ПЛАТА ОД ЛАНИ: Колку изнесува просекот за август?

ПОВИСОКА НЕТО И БРУТО ПЛАТА ОД ЛАНИ: Колку изнесува просекот за август?

Светска банка и предвидува раст на македонската економија од 1,5 проценти

Светска банка и предвидува раст на македонската економија од 1,5 проценти

Колку пари „истресоа“ партиите за вториот круг од изборната кампања?

Колку пари „истресоа“ партиите за вториот круг од изборната кампања?

Ќе стане ли комбинираната централа Когел Стил златна кокошка?

Ќе стане ли комбинираната централа Когел Стил златна кокошка?