22 Јануари, 2018
0.3764
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Се надѕира ли светло на крајот од грчко-македонскиот тунел?

Објавено во: Македонија 13 Јануари, 2018

Нови напори во решавање на прашањето за името на Македонија.

Македонија и Грција ќе формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи, како би разговарале за тој спор. А новата рунда преговори со посредникот на ОН би требало да биде на 17 јануари во Њујорк. Кои се опциите и дали е можен и каков е патот до компромис.

Прашањето кое корените ги влече од 19 век, а 25 години траат проблемите со името, би можело да добие одговор во наредните месеци.

„Го охрабривме медијаторот да излезе од почетната рамка и ние на ниво на министри брзо по добивањето на тоа, ќе преговараме, ќе формираме преговарачки тимови. Важно е само со колегата Никос и министерот Коѕијас дека се разделивме со уерение дека има волја на двете страни“, истакна министерот Никола Димитров.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порачува дека прозорот за решавање на ова прашање е отворен, доколку се покаже дека ставовите на македонскиот сосед се искрени.

До решение, се шпекулира за можни имиња со географска одредница-Горна, Вардарска, но и Нова Македонија.

Сепак согласност за промена на името владата ќе мора да побара од граѓаните на референдум. За уставните измени, ќе биде потребна двотретинска поддршка, т.е. поддршка и од опозицијата.

А решението, според премиерот би можело да се најде во првите шест месеци во годината. За тоа време, Бугарија која претседава со Унијата, иако не призна под уставното име, ќе не нарекува Поранешна Југословенска Република Македонија.

Можеби ќе ве интересира

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат да се повлече Законот за употреба на јазиците

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат да се повлече Законот за употреба на јазиците

Каде во Македонија има најдебела снежна покривка?

Каде во Македонија има најдебела снежна покривка?

Села сака да се врати во Владата на Заев?

Села сака да се врати во Владата на Заев?

По средбата Заев-Ципрас Нимиц доаѓа во Скопје?

По средбата Заев-Ципрас Нимиц доаѓа во Скопје?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството