18 Декември, 2017
0.4978
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Шекеринска ќе бара отштета од човекот кој ја нападна во Собранието

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2017

Кривичниот суд денеска за 6 октомври го одложи судењето за Панче Ангелов, напаѓачот на Радмила Шекеринска кој ја нападна во Собранието на 27 април годинава.  

Во судницата беше присутна и Шекеринска која побара отштета, а за висината дополнително ќе се произнесе.

„Насилството не се исплаќа, насилството се казнува. Бевме стрпливи овие неколку месеци, иако не беше лесно. Ако е ова само дополнително чекање, не мислам дека е проблем. Верувам во правото на секој обвинет да има адвокатска помош“ - вели Шекеринска.

Адвокатот на обвинетиот, Драган Пешевски, побара од судот да се одложи рочиштето затоа што според она што го видел од записниците, неговиот клиент бил правно неук, па морал дополнително правно да го посоветува. 

„Од она што го видов во записниците во истрагата, тој е правно неук, па затоа барам судот да ми даде време правно да го советувам, бидејќи согласно Уставот има право на одбрана. Морам да напоменам дека денеска со обвинетиот за прв пат се видовме во судница“ - рече адвокатот Пешевски.

Обвинението за кривичното дело насилство  обвинителството го поднесе во август.

За ова дело предвидена е казна затвор од три до десет години.

Оштетен во оваа постапка е и премиерот Зоран Заев.

Можеби ќе ве интересира

Да се стави крај на масовно убивање на кучиња, побараа разни здруженија

Да се стави крај на масовно убивање на кучиња, побараа разни здруженија

Со каква казна ќе се соочи полицаецот кој го сликна Чавков во Шутка?

Со каква казна ќе се соочи полицаецот кој го сликна Чавков во Шутка?

Зошто СЈО се премисли: Седиштето на ВМРО ДПМНЕ нема да се замрзне?

Зошто СЈО се премисли: Седиштето на ВМРО ДПМНЕ нема да се замрзне?

Веќе познато кој ќе седне во министерската фотелја за здравство?

Веќе познато кој ќе седне во министерската фотелја за здравство?

Централен штаб на Внатрепартиска иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Централен штаб на Внатрепартиска иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) ВЕЧЕРВА ФАКТОР МАГАЗИН: До кога здравството ќе биде клинички случај?

(ВИДЕО) ВЕЧЕРВА ФАКТОР МАГАЗИН: До кога здравството ќе биде клинички случај?

2018 КЛУЧНА ЗА ПРОЦЕСОТ НА ПРИСТАПУВАЊЕ ВО ЕУ: Лидерите од Балканот утре на неформална вечера во Брисел

2018 КЛУЧНА ЗА ПРОЦЕСОТ НА ПРИСТАПУВАЊЕ ВО ЕУ: Лидерите од Балканот утре на неформална вечера во Брисел

ДОКТОРСКИ СОВЕТИ: Помагаат ли маските во заштита од загадениот воздух?

ДОКТОРСКИ СОВЕТИ: Помагаат ли маските во заштита од загадениот воздух?

По десетти пат марш на црвените чадори! Сексуалните работници мета на насилство и дискриминација

По десетти пат марш на црвените чадори! Сексуалните работници мета на насилство и дискриминација