21 Октомври, 2017
0.4082
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Шекеринска ќе бара отштета од човекот кој ја нападна во Собранието

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2017

Кривичниот суд денеска за 6 октомври го одложи судењето за Панче Ангелов, напаѓачот на Радмила Шекеринска кој ја нападна во Собранието на 27 април годинава.  

Во судницата беше присутна и Шекеринска која побара отштета, а за висината дополнително ќе се произнесе.

„Насилството не се исплаќа, насилството се казнува. Бевме стрпливи овие неколку месеци, иако не беше лесно. Ако е ова само дополнително чекање, не мислам дека е проблем. Верувам во правото на секој обвинет да има адвокатска помош“ - вели Шекеринска.

Адвокатот на обвинетиот, Драган Пешевски, побара од судот да се одложи рочиштето затоа што според она што го видел од записниците, неговиот клиент бил правно неук, па морал дополнително правно да го посоветува. 

„Од она што го видов во записниците во истрагата, тој е правно неук, па затоа барам судот да ми даде време правно да го советувам, бидејќи согласно Уставот има право на одбрана. Морам да напоменам дека денеска со обвинетиот за прв пат се видовме во судница“ - рече адвокатот Пешевски.

Обвинението за кривичното дело насилство  обвинителството го поднесе во август.

За ова дело предвидена е казна затвор од три до десет години.

Оштетен во оваа постапка е и премиерот Зоран Заев.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) “ВИП-2017“: Погледнете како полицијата обезбедува вип личности и објекти

(ВИДЕО) “ВИП-2017“: Погледнете како полицијата обезбедува вип личности и објекти

Слетал со авион од Германија во Скопје и исчезнал

Слетал со авион од Германија во Скопје и исчезнал

Младенци, ако сакате фотка пред црква ќе си платите 500че

Младенци, ако сакате фотка пред црква ќе си платите 500че

(ВИДЕО) Домашни логисти им помагале на Грујевски и Бошковски да избегаат

(ВИДЕО) Домашни логисти им помагале на Грујевски и Бошковски да избегаат

ТРАМП СИ ПРИЗНА: Фејсбук и Твитер ми помогнаа да станам шеф на САД

ТРАМП СИ ПРИЗНА: Фејсбук и Твитер ми помогнаа да станам шеф на САД

Богојески: Членовите на ВМРО ДПМНЕ им даваат поддршка на кандидати кои немаат проблематично минато

Богојески: Членовите на ВМРО ДПМНЕ им даваат поддршка на кандидати кои немаат проблематично минато

Пендаров: Членството го порази ВМРО ДПМНЕ

Пендаров: Членството го порази ВМРО ДПМНЕ

Зошто Грција го одложи судењето на поранешните вработени во тајната служба Грујевски и Бошковски?

Зошто Грција го одложи судењето на поранешните вработени во тајната служба Грујевски и Бошковски?

Ахмети: Лажна е веста дека имало средба ДУИ-ДПА

Ахмети: Лажна е веста дека имало средба ДУИ-ДПА