19 Февруари, 2018
0.4141
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

ШПИГЕЛ ЗА ЕДНА БАЛКАНСКА ПРЕСТОЛНИНА: Tоа е најздодевниот град во Европа

Објавено во: Балкан 12 Октомври, 2017

Германскиот весник Шпигел објави репортажа за градот Загреб кој го опишува како најздодевен во Европа,  и се вели дека добра работа е што има автопат за до морето. 

Новинарката Ане Хеминг им дава предлози на Германците како да ја „преживеат загребската тага“. 

Иако Lonli planet го прогласија Загреб за дестинација број 1 за 2017 година, сепак новинарката пишува дека пешачката зона во градот потсетува на германска провинција. 

Таа пишува дека кафулињата во градот се премногу слични. 

Во репортажата се препорачува Загреб да се истражи со возење во трамвај, а не со велосипед затоа што со велосипед мора многу да се внимава и да се вози бавно. 

Кога влегла во музеј новинарката не видела други посетители и пишува дека во овој град уметноста е луксуз. 

Можеби ќе ве интересира

Македонците и Србите со слични гени

Македонците и Србите со слични гени

ВО ПРОГНОЗИТЕ Е И МАКЕДОНИЈА: Сепак на Балканот ќе има прекројување на граници?

ВО ПРОГНОЗИТЕ Е И МАКЕДОНИЈА: Сепак на Балканот ќе има прекројување на граници?

РАМА БАРА КОСОВО И АЛБАНИЈА ДА ИМААТ ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ: Што вели Брисел на ова?

РАМА БАРА КОСОВО И АЛБАНИЈА ДА ИМААТ ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ: Што вели Брисел на ова?

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Косово наскоро ќе добие своја војска

Косово наскоро ќе добие своја војска

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!