18 Декември, 2017
0.6838
    ALK 7300    -0.06%     GRNT 766.8    0.58%     KMB 2705.47    0.2%     MPT 27000    0%     OHB 4800    0.67%     PPIV 38000    0%     RZLV 44    -2.22%     RZUS 107    -0.82%     STIL 128.98    1.56%     TPLF 1489.75    -0.68%     TTK 839    1.25%     UNI 1870    0%     USJE 23500    2.17%     ZILU 155    2.65%

ШПИГЕЛ ЗА ЕДНА БАЛКАНСКА ПРЕСТОЛНИНА: Tоа е најздодевниот град во Европа

Објавено во: Балкан 12 Октомври, 2017

Германскиот весник Шпигел објави репортажа за градот Загреб кој го опишува како најздодевен во Европа,  и се вели дека добра работа е што има автопат за до морето. 

Новинарката Ане Хеминг им дава предлози на Германците како да ја „преживеат загребската тага“. 

Иако Lonli planet го прогласија Загреб за дестинација број 1 за 2017 година, сепак новинарката пишува дека пешачката зона во градот потсетува на германска провинција. 

Таа пишува дека кафулињата во градот се премногу слични. 

Во репортажата се препорачува Загреб да се истражи со возење во трамвај, а не со велосипед затоа што со велосипед мора многу да се внимава и да се вози бавно. 

Кога влегла во музеј новинарката не видела други посетители и пишува дека во овој град уметноста е луксуз. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЕДИ РАМА ЗА МАЛКУ ЌЕ „ИЗЕДЕШЕ“ ЧЕВЛА ПО ГЛАВА: Го спаси чадор!

(ВИДЕО) ЕДИ РАМА ЗА МАЛКУ ЌЕ „ИЗЕДЕШЕ“ ЧЕВЛА ПО ГЛАВА: Го спаси чадор!

Хрват признава: На биткоинот заработив „дебело“

Хрват признава: На биткоинот заработив „дебело“

(ВИДЕО) Тепачка во албанското Собрание - фрлени и чадни бомби

(ВИДЕО) Тепачка во албанското Собрание - фрлени и чадни бомби

Поплави во Грција - десетици домови се под вода

Поплави во Грција - десетици домови се под вода

Екстремисти планирале да го убијат Ердоган при посетата на Грција

Екстремисти планирале да го убијат Ердоган при посетата на Грција

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ