21 Ноември, 2017
0.4619
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

СИТЕ БЕГААТ ВО СТРАНСТВО: Еве каде заминуваат

Објавено во: Финансии 13 Септември, 2017

Младите кои заминале од Хрватска, БиХ, Црна Гора и Србија ќе се вратат назад само ако имаат шанса за вработување и градење на кариера. 

Ова го покажа истражувањето кое од јули до август го спроведе Институтот за развој на млади КУЛТ. 

Во истражувањето учествувале 750 млади од наведените земји на возраст од 15 до 35 години. Тие се веќе иселени или се во фаза да се иселат. 

Најголем број млади се иселиле во Германија, Австрија, Шведска, Словенија, Обединето Кралство, Ирска, Франција, Шпанија, Холандија, Чешка. 

Над 50% заминуваат самостојно, 30% со помош на роднини и пријатели, а 10% со помош на агенции. 

Младите кои се иселиле одговориле дека тоа го направиле затоа што во нивните земји нема надеж за подобра иднина, а се незадоволни и од политичката ситуација. 

Можеби ќе ве интересира

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

3 знаци дека всушност се плашите од успех

3 знаци дека всушност се плашите од успех