29 Мај, 2017
0.0920

Страв од можен притисок на ВМРО-ДПМНЕ да му се одземе пратеник

Објавено во: Македонија, Анализа 12 Декември, 2016

Повеќе провладини поддржувачи веќе ја шират теоријата дека во Државната изборна комисија се врши голем притисок при пребројувањето на сите гласови со цел на ВМРО-ДПМНЕ кој победи да му се одземе пратеник или два со што и официјално би бил целосен победник на изборите во однос на СДСМ.

Хаотична ситуација владее во Државната изборна комисија (ДИК) откако оваа институција се уште ги нема соопштено конечните резултати од предвремените парламентарни избори и распоредот на пратенички мандати.

Сосема невообичаено е што ДИК ги надмина сите рокови за пресметка на мандатите и натаму нема никаков официјален став за бројот на мандатите. Оваа теорија на заговор во која се вмешани и странските дипломати веќе се шири на провладините медиуми. Од друга страна Влатко Ѓорчев само ја подгреа атмосферата со тоа што го обвини Чичаковски, претседателот на ДИК, дека си отишол дома да спие, а резултати се уште не се објавуваат со кои ВМРО-ДПМНЕ ќе ја осигура победата.

Претходно протече и информации дека извештаите кои општинските изборни комисии ги доставиле не се согласуваат со електронските записи на ДИК, па не се знае на која страна може да превладаат гласовите за конечната распределба на мандати, ќе биде ли нерешено или ВМРО-ДПМНЕ ќе избие со еден или двајца пратеници повеќе. 

Сите дилеми ќе се разјаснат во 19 часот кога ДИК ќе одржи официјална прес конференција, но и потоа ќе има простор за приговори за нерегуларности и можно пребројување или поништување на гласови.

Автор: Христијан Станоевиќ


Можеби ќе ве интересира

ВМРО ДПМНЕ бојкотира-Не дојдоа на координација во Собрание

ВМРО ДПМНЕ бојкотира-Не дојдоа на координација во Собрание

Само четири жени дел од „дрим тимот“ на Заев во новиот владин кабинет

Само четири жени дел од „дрим тимот“ на Заев во новиот владин кабинет

Никола Димитров: Патот не ни' е лесен ама заедно ќе си го обелиме образот

Никола Димитров: Патот не ни' е лесен ама заедно ќе си го обелиме образот

„Тешкиот“ имот на ВМРО ДПМНЕ останува одмрзнат

„Тешкиот“ имот на ВМРО ДПМНЕ останува одмрзнат

ВМРО ДПМНЕ се нервира зошто во Собранието не се случува ништо веќе еден месец

ВМРО ДПМНЕ се нервира зошто во Собранието не се случува ништо веќе еден месец

Савески на суд за процесот демолирање на канцеларијата на Иванов

Савески на суд за процесот демолирање на канцеларијата на Иванов

Кандидатите за министри најпрво ќе треба да го поминат филтерот на СЈО

Кандидатите за министри најпрво ќе треба да го поминат филтерот на СЈО

Последната шанса

Последната шанса

За нова влада и програма за работа ќе се гласа утре

За нова влада и програма за работа ќе се гласа утре