19 Ноември, 2017
0.3629
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

Заев со Бошкоски, Трајанов, Поповска меѓу сојузниците за локалните избори

Објавено во: Македонија 13 Септември, 2017

Лидерот на СДСМ на локалните избори постигна договор за коалиција со вкупно 22 партии, а во заедничкиот фронт како главни сојузници ќе му бидат и Љубе Бошковски, Павле Трајанов и  Лилјана Поповска.

Според премиерот Зоран Заев коалицијата  е отворена и за прием на други партии, а мотив била пораката на граѓаните дека не сакаат поделби туку заедништво.

Меѓу партиите во коалицијата што ќе настапи под мотото „Живот во Македонија за сите“ се ЛДП, ЛП, Социјал-демократска унија, Нова социјал-демократска партија, Демократски сојуз на Власите, Нова алтернатива, Српска напредна странка, Достоинство, Алијанса за позитивна Македонија, ДОМ, Српска странка во Македонија и други партии на Ромите и  на пензионерите. На заедничката прес конференција можеа да се видат Љубе Бошковски, Павле Трајанов и  Лилјана Поповска.

Премиерот Заев порача дека е сменета политичката клима во земјата  дека граѓаните имаат шанса да учествуваат и  го прават тоа. „Уверен сум дека ќе има промени и на локално ниво“, изјави Заев.


Можеби ќе ве интересира

Србинки и Црногорка приведени по контролите на МВР

Србинки и Црногорка приведени по контролите на МВР

Иванов утре и задутре ќе го угостува албанскиот колега Илир Мета

Иванов утре и задутре ќе го угостува албанскиот колега Илир Мета

СРАМОТНИ ПОДАТОЦИ: Само 18 отсто од Македонија има мрежна канализација

СРАМОТНИ ПОДАТОЦИ: Само 18 отсто од Македонија има мрежна канализација

Нафта од потонат брод го загади Охридското езеро

Нафта од потонат брод го загади Охридското езеро

(ВИДЕО) Какви планови „крчка“ ЕУ за Балканот?

(ВИДЕО) Какви планови „крчка“ ЕУ за Балканот?

Бошковски се враќа на политичката сцена, ја крева партијата од пепелта

Бошковски се враќа на политичката сцена, ја крева партијата од пепелта

ЕПИЛОГ ОД АКЦИИТЕ НА МВР: Колкумина се приведени и кои објекти се затворени?

ЕПИЛОГ ОД АКЦИИТЕ НА МВР: Колкумина се приведени и кои објекти се затворени?

(ВИДЕО) МВР со „упад“ во казино во Тетово-што затекна полицијата таму?

(ВИДЕО) МВР со „упад“ во казино во Тетово-што затекна полицијата таму?

Хан едвај чека утре да дојде во Скопје

Хан едвај чека утре да дојде во Скопје