24 Септември, 2017
0.4407
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Заев со Бошкоски, Трајанов, Поповска меѓу сојузниците за локалните избори

Објавено во: Македонија 13 Септември, 2017

Лидерот на СДСМ на локалните избори постигна договор за коалиција со вкупно 22 партии, а во заедничкиот фронт како главни сојузници ќе му бидат и Љубе Бошковски, Павле Трајанов и  Лилјана Поповска.

Според премиерот Зоран Заев коалицијата  е отворена и за прием на други партии, а мотив била пораката на граѓаните дека не сакаат поделби туку заедништво.

Меѓу партиите во коалицијата што ќе настапи под мотото „Живот во Македонија за сите“ се ЛДП, ЛП, Социјал-демократска унија, Нова социјал-демократска партија, Демократски сојуз на Власите, Нова алтернатива, Српска напредна странка, Достоинство, Алијанса за позитивна Македонија, ДОМ, Српска странка во Македонија и други партии на Ромите и  на пензионерите. На заедничката прес конференција можеа да се видат Љубе Бошковски, Павле Трајанов и  Лилјана Поповска.

Премиерот Заев порача дека е сменета политичката клима во земјата  дека граѓаните имаат шанса да учествуваат и  го прават тоа. „Уверен сум дека ќе има промени и на локално ниво“, изјави Заев.


Можеби ќе ве интересира

НА ПОЛНОЌ ПОЧНУВА КАМПАЊАТА: Учествуваат 19 политички партии и коалиции, но и неколку листи на независни кандидати

НА ПОЛНОЌ ПОЧНУВА КАМПАЊАТА: Учествуваат 19 политички партии и коалиции, но и неколку листи на независни кандидати

(ВИДЕО) Гербнерих: Луѓето кои сториле тешки кривични дела мора да бидат казнети

(ВИДЕО) Гербнерих: Луѓето кои сториле тешки кривични дела мора да бидат казнети

За што разговарале Заев и Коѕиас во Њујорк?

За што разговарале Заев и Коѕиас во Њујорк?

ВО ЌЕЛИЈАТА НА ИГОР ЈУГ НЕМАЛО МОБИЛЕН: Kој ги напиша заканите за Груевски?

ВО ЌЕЛИЈАТА НА ИГОР ЈУГ НЕМАЛО МОБИЛЕН: Kој ги напиша заканите за Груевски?

Манчевски гледа иднина во обновливи извори на енергија

Манчевски гледа иднина во обновливи извори на енергија

Потпишан Кодексот за фер избори, што порачаа Трајановски и Шилегов?

Потпишан Кодексот за фер избори, што порачаа Трајановски и Шилегов?

Владата на Груевски трошела десетици милиони евра за пропаганда во медиуми

Владата на Груевски трошела десетици милиони евра за пропаганда во медиуми

Галерија: МПЦ го прогласи Архимандтритот Јоанакиј Ракотински за светец

Галерија: МПЦ го прогласи Архимандтритот Јоанакиј Ракотински за светец

Алијансата за Албанците во Гостивар ќе ги претстави адутите за изборите

Алијансата за Албанците во Гостивар ќе ги претстави адутите за изборите