01 Мај, 2017
0.4427
    GRNT 669.96    -1.35%     KMB 2501.78    -0.54%     LOZP 2100    0%     MPT 27011.39    -2.66%     RZUS 94.96    3.22%     STB 901.26    -0.96%     STBP 720    -0.28%     TEL 260    -1.74%     TKVS 2085    2.96%     USJE 23000    0%

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ГО ИЗГУБИЈА ТРПЕНИЕТО: Излегуваат на протести, а кој ја закочи исплатата?

Објавено во: Агробизнис 04 Април, 2017

Дефинитивно земјоделците го изгубија трепението со исплатата на субвенциите која со месеци е стопирана.

Новиот директор на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Игор Златков положи англиски, и веднаш најави дека ќе почне исплатата, но ниту денар уште не легнал на сметките на земјоделцити.

Од платежната агенција информираат дека се пуштени налозите за исплата, но од министерството за финансии засега нема одговор кога ќе почне исплатата, а министерот Кирил Миновски е на службен пат.

И покрај тоа што надлежните тврдат дека обврските кон земјоделците се подмируваат навремено, сепак не е така.

Златков пред неколку дена најави дека прво ќе се исплаќаат субвенциите по однос на заостанати обврски од 2015 година, па потоа субвенциите за 2016 година со што оваа информација покажува дека 2015 година сеуште не е расчистена. Исплатата на субвенциите се врши во две календарски години. Така исплатата на субвенциите за 2015 година според календарот за исплата требало да заврши лани на крајот на јуни.

Досега од земјоделските здруженија на актуелната влада и дадоа неколку рокови за да најде начин како да продолжи исплатата на субвенциите. Иако пред две недели најавија дека ќе протестираат, минатата недела се предомислија и одлучија да почекаат, да се официјализира новиот директор на агенцијата Златков. Но и неговата официјализација се пролонгираше оти се чекаше да го положи испитот по англиски јазик и да го добие потребниот сертификат кој беше неопходен за да може да стане директор на Платежната агенција. Од земјоделските здруженија рекоа дека ќе почекаат да видат што ќе се случи и минатата недела, па потоа ако има потреба ќе реагираат.

Токму реакцијата се случува денес.

Земјоделците од повеќе градови за денеска најавија протест пред подрачните единици на Министерството за земјоделство.

Исплатата на субвенциите се стопираше околу шест месеци, бидејќи според Изборниот законик не може да се врши исплата се до формирање на нова влада.

Можеби ќе ве интересира

Малите земјоделски стопанства важен фактор за развој на земјоделството

Малите земјоделски стопанства важен фактор за развој на земјоделството

Мразот уништи лозја и овошки низ Македонија

Мразот уништи лозја и овошки низ Македонија

Миноски уверува, пари во буџетот има, исплатата на субвенциите зависи од Уставниот суд!

Миноски уверува, пари во буџетот има, исплатата на субвенциите зависи од Уставниот суд!

На повидок масовни протести на земјоделците, ако министрите не ги викнат на средба

На повидок масовни протести на земјоделците, ако министрите не ги викнат на средба

ФАКТОР ДОЗНАВА: Министерството за финансии бара начин како да се исплатат субвенциите на земјоделците

ФАКТОР ДОЗНАВА: Министерството за финансии бара начин како да се исплатат субвенциите на земјоделците

МАНИПУЛАЦИИ СО ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ: Кој ќе одговара што со месеци не влечат за нос?!

МАНИПУЛАЦИИ СО ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ: Кој ќе одговара што со месеци не влечат за нос?!

Надлежните си ја префрлаат топката: Кој ја кочи исплатата на субвенции?

Надлежните си ја префрлаат топката: Кој ја кочи исплатата на субвенции?

Јавен повик за финансирање преку Програмата ИПАРД

Јавен повик за финансирање преку Програмата ИПАРД

Измрзнаа јаболката, тутунот, лозјето- земјоделците и без род и без субвенции

Измрзнаа јаболката, тутунот, лозјето- земјоделците и без род и без субвенции