22 Октомври, 2017
0.3524
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Зошто Иванов не го потпишал ребалансот на буџетот?

Објавено во: Македонија 12 Август, 2017

Ребалансот на буџетот шести ден стои во кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов непотпишан. Утре е крајниот рок до кога тој треба да го стави својот потпис, но најверојатно Иванов е на одмор надвор од државата, пренесува ТВ 24.

Од кабинетот на претседателот Џафери велат дека доколку Иванов го пропушти рокот, треба на писмено да го извести Собранието за причините зошто не ставил потпис на ребалансот.

Министереството за финансии соопшти дека ребалансираниот буџет во Собранието беше усвоен во неделата, а Иванов има рок од седум дена да го одобри. 

„Очекуваме претседателот Иванов најдоцна до утре да го потпише указот за ребалансот на буџетот.  Откако ќе го потпише законот, тој излегува во "Службен весник" по што истиот стапува во сила. Законите се објавуваат најдоцна во рок од 7 дена од денот на нивното донесување. Овие седум дена за ребалансот истекуваат в недела“, велат од Министерството за финансии.

Дознаваме дека на собраниските служби кои побарале објаснување од кабинетот на Иванов, им било кажано дека претседателот со владиното авионче се враќа во недела и сепак во рокот ќе го потпише ребалансот. До нив нема официјално соопштение каде деновиве се наоѓа претседателот на државата.

На веб страницата на претседателот, нема  известување дека Иванов е на пат, ниту пак има соопштение дека е на годишен одмор со семејството. Но неговиот портпарол преку телефонска порака ни кажа дека ребалансот ќе биде потпишан во законскиот рок, а информацијата за користење на владиниот авион е лажна.

Со ребалансот на буџетот државните институции ќе имаат четириесет и седум милиони евра помалку за трошење.


Можеби ќе ве интересира

Тинејџери летово низ Кисела Вода и Аеродром краделе автомобили од подземни гаражи

Тинејџери летово низ Кисела Вода и Аеродром краделе автомобили од подземни гаражи

Не е точно дека работници од Екс-ју земјите ќе се вработуваат под исти услови како оние од ЕУ земјите во Германија

Не е точно дека работници од Екс-ју земјите ќе се вработуваат под исти услови како оние од ЕУ земјите во Германија

ТОПЛО УШТЕ ДЕНЕС: Од утре пресврт во временската прогноза

ТОПЛО УШТЕ ДЕНЕС: Од утре пресврт во временската прогноза

Луѓето не смеат да бидат купувани и продавани

Луѓето не смеат да бидат купувани и продавани

ЈОРГОС ПАПАНДРЕУ ЗА ФАКТОР МАГАЗИН: Горна Македонија е прифатливо решение

ЈОРГОС ПАПАНДРЕУ ЗА ФАКТОР МАГАЗИН: Горна Македонија е прифатливо решение

ТРОШОЦИТЕ ПОГОЛЕМИ ОД ПЛАТАТА: Вработените во овој сектор едвај врзуваат крај со крај

ТРОШОЦИТЕ ПОГОЛЕМИ ОД ПЛАТАТА: Вработените во овој сектор едвај врзуваат крај со крај

Кога ќе проработи бројчаникот што го вети Заев?

Кога ќе проработи бројчаникот што го вети Заев?

Груевски ќе прифати и доживотен затвор само Заев да ги остави на мир насилниците од „крвавиот четврток“

Груевски ќе прифати и доживотен затвор само Заев да ги остави на мир насилниците од „крвавиот четврток“

Груевски: Прислушувани се над 100 луѓе од ВМРО-ДПМНЕ

Груевски: Прислушувани се над 100 луѓе од ВМРО-ДПМНЕ