19 Август, 2017
1.3083

Зошто Иванов не го потпишал ребалансот на буџетот?

Објавено во: Македонија 12 Август, 2017

Ребалансот на буџетот шести ден стои во кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов непотпишан. Утре е крајниот рок до кога тој треба да го стави својот потпис, но најверојатно Иванов е на одмор надвор од државата, пренесува ТВ 24.

Од кабинетот на претседателот Џафери велат дека доколку Иванов го пропушти рокот, треба на писмено да го извести Собранието за причините зошто не ставил потпис на ребалансот.

Министереството за финансии соопшти дека ребалансираниот буџет во Собранието беше усвоен во неделата, а Иванов има рок од седум дена да го одобри. 

„Очекуваме претседателот Иванов најдоцна до утре да го потпише указот за ребалансот на буџетот.  Откако ќе го потпише законот, тој излегува во "Службен весник" по што истиот стапува во сила. Законите се објавуваат најдоцна во рок од 7 дена од денот на нивното донесување. Овие седум дена за ребалансот истекуваат в недела“, велат од Министерството за финансии.

Дознаваме дека на собраниските служби кои побарале објаснување од кабинетот на Иванов, им било кажано дека претседателот со владиното авионче се враќа во недела и сепак во рокот ќе го потпише ребалансот. До нив нема официјално соопштение каде деновиве се наоѓа претседателот на државата.

На веб страницата на претседателот, нема  известување дека Иванов е на пат, ниту пак има соопштение дека е на годишен одмор со семејството. Но неговиот портпарол преку телефонска порака ни кажа дека ребалансот ќе биде потпишан во законскиот рок, а информацијата за користење на владиниот авион е лажна.

Со ребалансот на буџетот државните институции ќе имаат четириесет и седум милиони евра помалку за трошење.


Можеби ќе ве интересира

ГРАЃАНСКА ИНИЦИЈАТИВА 5 ДО 12 ќе започне со поставување на шатори спроти Собранието

ГРАЃАНСКА ИНИЦИЈАТИВА 5 ДО 12 ќе започне со поставување на шатори спроти Собранието

Се затруле со сендвичи од позната сендвичарница

Се затруле со сендвичи од позната сендвичарница

Колку чинат штетите од земјотресите во Охрид?

Колку чинат штетите од земјотресите во Охрид?

Шеќеринска се сретна со одбранбените аташеи на Република Македонија и воениот претставник на постојаната мисија во НАТО

Шеќеринска се сретна со одбранбените аташеи на Република Македонија и воениот претставник на постојаната мисија во НАТО

Каква е состојбата на повредениот Македонец во нападот во Барселона?

Каква е состојбата на повредениот Македонец во нападот во Барселона?

Рекорден интерес за упис на Филозофскиот факултет

Рекорден интерес за упис на Филозофскиот факултет

Кога ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител?

Кога ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител?

Прв брифинг со новинари и уредници: Преку редовна и непосредна комуникација со граѓаните и медиумите до отворена и транспарентна Влада

Прв брифинг со новинари и уредници: Преку редовна и непосредна комуникација со граѓаните и медиумите до отворена и транспарентна Влада

МТСП: Се воведува втора смена во детските градинки

МТСП: Се воведува втора смена во детските градинки