23 Јуни, 2018
0.3734
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

15 Октомври Меѓународен ден на Белиот стап

Објавено во: Мои пари 10 Октомври, 2017

По повод Меѓународниот ден на Белиот стап – симбол на лицата со визуелно нарушување на видот, 15 Октомври,  невладината организацијиа НВО Детски свет нов почеток, ДУРДМОВ Димитар Влахов Скопје, ФБ група на Родители на деца и млади со визуелно нарушување – Оштетен Вид и Република Македонија- Министерство за Образование и Наука сплотени, со една цел, ќе го одбележат денот со низа активности.

Програмата започнува во Петок 13.10 со интерактивна програма во која децата и млади со визуелно нарушување на видот и студенти кои одлучиле да им биде професија во нивната професија ќе споделат, разменат искуствата во областа на тифлологијата и работата со деца и млади со визуелно нарушување на видот во останатите земји. Настан „различни, посебни, а еднакви – Менуваме„ од 5до 12и “ДУРДМОВ Димитар Влахов, настан каде ќе се зборува за основната мисија и цел на овие 12 земји, достигнување на еднаков развој на социјалната инклузија на територија на цела Република Македонија, и надвор од границите. Потребата од создавање услови за воспоставување и промовирање на настани и иницијативи базирани на интеракција на младите со и без попреченост во секојдневниот живот. Дел од програмата „различни, посебни, а еднакви-Менуваме„ се 40 деца со визуелно нарушување во видот од регионални земји сплотени во еден миг и една цел. „различни, посебни, а еднакви-Менуваме„ со неделен Марш под  Превезот во Скопје за изедначување на граѓанските права во чест на децата со посебни потреби, хендикеп и инвалидитет. Со почеток во 5до 12 во Недела, плоштад Македонија. Меѓу сите активности НВО Детски свет нов почеток, ФБ групата родители на деца и млади со визуелно нарушување-оштетен вид, ДУРДМОВ Димитар Влахов Скопје, и република Македонија-Министерство за Образование и Наука го најавуваме отворањето на првиот интерактивен медиум за деца и млади со визуелно нарушување во видот, слухот и говорот, и маргинилизирани групи со наслов –„Менуваме„.

Хуманоста е карактеристика на големите луѓе и по тој повод горенаведените здружени организаци под мотото „нашето секојдневие за еднакви можности во образованието, работата и интеграцијата на сите деца со визуелно нарушување во видот“ отворена е донаторска сметка сметка и на истата ќе можат компаниите, физичките лица, и др. правни субјекти да донираат за обезбедување на опрема за мулти сензорна интеграција за деца со визуелно нарушување во видот.


Можеби ќе ве интересира

5 чекори кои секој маж треба да ги направи пред стартот на летото

5 чекори кои секој маж треба да ги направи пред стартот на летото

Здравата храна на Виталиа чекор до вас на плажа

Здравата храна на Виталиа чекор до вас на плажа

Отворен ден: Стани „Сите сити“ волонтер

Отворен ден: Стани „Сите сити“ волонтер

Охридска банка Сосиете Женерал формира Клуб на таленти

Охридска банка Сосиете Женерал формира Клуб на таленти

Првиот ден од Skopje Street Music Festival ги оправда очекувањата

Првиот ден од Skopje Street Music Festival ги оправда очекувањата

Саниран дефектот на Виктор Иго

Саниран дефектот на Виктор Иго

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија ja промовираше Анализата за е-трговијата во

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија ja промовираше Анализата за е-трговијата во

Eве каде е нормализирано водоснабдувањето

Eве каде е нормализирано водоснабдувањето

Новата регионална телевизија, Канал Визија, внесува јасен фокус во информирањето на граѓаните

Новата регионална телевизија, Канал Визија, внесува јасен фокус во информирањето на граѓаните